| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi dau eu demisia in preaviz cate ore trebuie sa stau 4h sau 8h

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit art. 79 din Codul muncii in caz de demisie a salariatului preavizul este cel stabilit in contractul individuala de munca ori in contractul colectiv de munca aplicabil, dar nu mai mult de 15 zile calendaristice pentru functii de executie sau 30 zile calendaristice pentru cele de conducere. Daca in CIM ori CCM nu se prevede ca ai dreptul de a lucra numai 4 ore, celelalte fiind pentru a cauta un nou loc de munca, atunci trebuie sa lucrezi programul normal de 8 ore. Numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

4 ore si doar timp de 15 zile. asta este alegerea ta? cu preaviz? normal daca ti depui demisia nu te obliga nimeni sa mai mergi inca 15 zile cite 4 ore la munca.