| lucian820 a întrebat:

Daca imi fac firma LLC si primesc colet prin dhl pe numele firmei voi avea aceeasi taxa de platit la dhl ca o persoana fizica? Am de platit 700 lei taxe si de asta vreau sa scap de ele sau cat mai mici

2 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Sunt multi factori. Depinde f mult de unde vine coletul. Daca in acele "taxe" sunt pretul livrarii+vama+tva, atunci vei scuti o parte din pretul livrarii daca iti faci la dhl cont, si tva daca coletul vine din europa sau. Vama depinde de alti factori cum ar fi provenienta, categoria produsului, etc.

Chiar daca ai scuti 700 de lei, nu vad cum ar fi favorabil sa faci firma, care are alte costuri specifice infiintari, operarii si contabilizarii...

| RobertDem a răspuns:

Singura diferență va fi ca vei putea deduce valoarea taxei de curierat. Firmele de curierat își stabilesc prețurile in funcție de cheltuielile de transport, manipulare si depozitare, nu in funcție de expeditor sau destinatar.