| andrei28743 a întrebat:

Pot sa imi renovez apartamentul (cumparat materiale, platit manopera la constructor etc) din banii firmei? Gen firma angrya mea) incheie cu firma Y un contract de prestari servicii (renovare apartament) pentru casa mea (este trecuta pe persoana fizica nu pe firma)este ok? Se poate face asa ceva? Apartamentul este pe persoana fizica nu este al firmei.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu poti face asta, pe firma se pot trece doar cheltuielile efectuate pentru activitatea acesteia.
Inchiriaza apartamentul firmei, ca sediu social sau punct de lucru si in contract se va prevedea ca firma efectueaza reparatiile necesare si atunci va fi legal.

| Violleta2022 a răspuns:

Se poate cu o singura conditie: ca apartamentul sa fie propietatea firmei, nu propietate personala.
Ceea ce doresti tu nu se poate, pentru ca apartamentul este propietate personala (persoana fizica) si legea nu permite sa cumperi nimic pe firma si sa folosesti personal.
Dar poti sa-ti dai salarii foarte mari tie, sa platesti taxele aferente salariilor si sa folosesti banii cum doresti, dupa aceea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e trecut pe undeva prin acte ca sediu social sau punct de lucru pentru firma ta poti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu vrei sa plăteasca firma renovarea?

| armiaso a răspuns:

De acord cu ce a spus suntserios, dar el trebuie sa figureze in acte inainte sa ti se emita prima factura de costuri/materiale sau sa se semneze primul contract.