| VandaD a întrebat:

Daca imi schimb permisul, mai am nevoie de analize medicale?

Răspuns Câştigător
| margaelena07 a răspuns:

Daca il schimbi inainte sa ti expire(din anumite motive, alta adresa, ti ai schimbat numele,, etc) nu trebuie sa mai faci analizele.
daca il schimbi pentru ca a expirat, da sunt necesare

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de examinarea medicala numai la preschimbarea permisului la expirarea valabilitatii administrative, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Valabilitatea administrativă a permiselor de conducere, pe categorii de vehicule, este următoarea:
  a) 5 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb şi Tv*);
  b) 10 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile AM, A1, A2, A, B, Bl şi BE."
"(5^2) Eliberarea unui nou permis de conducere cu o nouă valabilitate administrativă se realizează la expirarea valabilităţii documentului, după efectuarea examinării medicale prevăzute la art. 22. "
In alte cazuri (furt, pierdere, schimbare nume, etc) nu este nevoie de examinarea medicala.

| express11 a răspuns:

Da.

| stlucian a răspuns:

Clar poate nu mai vezi bine thumbs up