| claumarianghel a întrebat:

Dacă în România ești major (și ai 19 ani) și pleci în Statele Unite ale Americii, ești considerat minor chiar dacă nu ai cetățenie americană?

38 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand intrii intr-o casa, te supui regulilor din ea.
Daca intrii intr-o tara, te supui legilor din tara respectiva.
In SUA, varsta majoratului este de 21 ani, pentru raspundere legala completa. In unele state s-a redus aceasta limita de varsta pentru unele situatii legale.

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Si totusi nu este ciudat acest sistem meltenesc american? unde ai voie sa conduci inainte sa poti cumpara alcool? happy bine nu ar trebui sa existe in acelasi context alcool si condus, doar zic ca idee

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

In lume sunt nenumarate legi care ni se pot parea ciudate.
Si legile de la noi pot area ciudate pentru cei care traiesc in alte locuri.

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Asa este, dar SUA sunt cei mai ciudati, daca am sta sa cautam sunt "state" la ei in care nu au fost inca aprogate legi din 1800, e de rasul lumii, este un stat in care daca cainele alearga pisica stapanul cainelui primeste amenda laughing

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

Noua ni se par ciudate aceste legi, fiindca la noi legile mule chiar se contrazic (cati sunt).
Conform legislatiilor anglo-saxone, si o hotarare a unui judecator are putere de lege (si este considerata ca precedent, daca este invocat). Acele hotarari sunt foarte greu de anulat.
La noi, primesti o sentinta la judecatorie, iar la tribunal se pronunta contrariul, etc. Asta-i ciudatenie pentru tarile cu justitie tip anglo-saxona.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai peste 18 ani poti calatorii singur peste hotare atat vreme cat ai VIZA de turist pe pasport.

Nu are nici o relevanta daca ai 18 sau 19 ani ca legile internationale spun ca poti calatorii neinsotit DUPA 18 ani.

O alta mancare de peste este referitor la consul de alcool, tinerilor care nu au implinit 21 de ani si fiind ilegal in, ca te poate aresta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa fii considerat minor? Că și americanii sunt majori tot la 18.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

„In the United States of America the fixing of the age of majority is a matter for the State legislatures subject to whatever restrictions may be imposed by the Constitutions of the individual States. Unless a State has exercised its power to fix an age of majority the age of majority is the common law age of 21 years"

Constitutia SUA

| melimili a răspuns (pentru suntserios):

Serios?

Majorat

Articol
Discuție
Lectură
Modificare
Modificare sursă
Istoric

Unelte
De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Ceremonie de Ziua Majoratului în Japonia
Majoratul este reprezentat de momentul atingerii acestei vârste și de trecerea din faza de adolescent în faza de adult. Acesta diferă în funcție de legile țării în care își are domiciliul cetățeanul. De multe ori, persoana în cauză sărbătorește aceasta printr-o petrecere de majorat. În România o persoană este considerată ca fiind majoră dacă a împlinit vârsta de 18 ani.

Vârsta majoratului legal
Până la 16 ani
Arabia Saudită semnele fizice ale pubertății, limita maximă fiind vârsta de 15 ani[1]
Iran 9 ani lunari fetele, 15 ani lunari băieții[2]
16 ani
Suedia
Finlanda
Danemarca
Cuba[3][4]
Kîrgîstan[5]
Regatul Unit
Scoția
Turkmenistan
Uzbekistan[6]
17 ani
Coreea de Nord
Malta
Tadjikistan
18 ani
Vârsta majoratului civil în majoritatea țărilor lumii, între care și în majoritatea țărilor europene este de 18 ani.

Albania
Afganistan
Andorra[7]
Angola
Arabia Saudită
Argentina[8][9]
Armenia[10]
Australia[11]
Austria[12]
Azerbaidjan[13]
Bahamas[14]
Barbados[15]
Belarus[16]
Belgia
Bolivia
Bosnia și Herțegovina[17]
Brazilia (chiar dacă se poate vota de la vârsta de 16 ani)
Brunei
Bulgaria
Burundi
Butan
Cambodgia
Canada
Alberta
Insula Prințului Edward
Manitoba
Ontario
Quebec
Saskatchewan
Cehia
Chile
Republica Populară Chineză
Columbia
Coasta de Fildeș
Costa Rica
Croația
Dominica
Ecuador (chiar dacă se poate vota de la vârsta de 16 ani)
El Salvador[18]
Filipine
Fiji
Franța
Gabon
Germania
Ghana
Guatemala
Guineea
Guyana
Haiti
Islanda
Indonezia ()
Israel
Italia
Jamaica
Kenya
Laos
Liban
Liechtenstein
Macao
Macedonia de Nord
Malaezia
Mauritius
Mauritania
Mexic
Moldova
Monaco
Muntenegru
Nepal
Nicaragua
Norvegia
Noua Zeelandă
Oman
Panama
Paraguay
Peru
Portugalia
Qatar
Regatul Unit
Țara Galilor
Gibraltar
Guernsey
Anglia
Irlanda de Nord
Jersey
Insula Man (barbati)
Republica Dominicană
Ruanda
România
Rusia[19]
Saint Kitts și Nevis
Senegal
Serbia
Seychelles
Spania
Africa de Sud
Sudan
Elveția
Siria
Tanzania
Trinidad și Tobago
Tunisia
Turcia
Țările de Jos
Ucraina
Ungaria
Uruguay
Venezuela
Vietnam
Yemen
Djibuti[20]
Zimbabwe
19 ani
Canada
Columbia Britanică
Noua Scoție
New Brunswick
Nunavut
Newfoundland și Labrador
Teritoriile de Nordvest
Yukon
20 ani
Coreea de Sud
Taiwan
Thailanda
Japonia
21 ani
Bahrein[21]
Camerun
Ciad
Egipt
Statele Unite (In toate statele federale americane vârsta majoratului legal este de 21 de ani)
Honduras
Irlanda
Lesotho
Madagascar[22]
Namibia
Nicaragua
Pakistan
Puerto Rico
Singapore
Swaziland
https://ro.wikipedia.org/wiki/Majorat
Hai acum injuta-te si cearta-te singur. Ca tere iti place sa-i porcesti pe altii.

| Holiday a răspuns (pentru melimili):

Eu zic sa te injuri si tu singur.hee heeDe fapt situatia in SUA se prezinta in felul urmator:

https://wisevoter.com/state-rankings/age-of-majority-by-state/

Doar in Mississippi varsta majoratului e la 21 de ani.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Si ai idee state pastreaza 21 ani?
Iti zic eu vreo 3.
vreo 3 19

si restul 18.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Ai lista mai sus.

| suntserios a răspuns (pentru melimili):

Eu zic sa te injuri si sa te porcesti tu singurel.
Eu nu porcesc pe nimeni, doar corectez pe cei care stiu tampenii, cum ai facut tu acum.

Varsta de 21 ani e pastrata doar in Mississippi. Pana nu de mult mai erau vreo 2 state, NewYork si Indiana. Au renuntat si ei.

Serios acu, verifica si tu informatiile cand vrei sa pari cocos ca le stii mai bine.
https://wisevoter.com/state-rankings/age-of-majority-by-state/

| claumarianghel explică (pentru Holiday):

Eu am întrebat serios.

| Holiday a răspuns (pentru claumarianghel):

"Eu am întrebat serios."

Si ce nu ti se pare serios din raspuns?!

| melimili a răspuns (pentru suntserios):

E grele citirea, nu-i asa?
Mai usor este sa te certi.

| melimili a răspuns (pentru Holiday):

Si asta tot contul tau este neseriosule? Ai uitat ca ai raspuns identic.

| melimili a răspuns (pentru suntserios):

Statele Unite (In toate statele federale americane vârsta majoratului legal este de 21 de ani)
Din linkul deja dat. Poate trei cuvinte reusesti sa le citesti.

| suntserios a răspuns (pentru melimili):

Pare ca pentru tine e greu cu cititul.
Ti s-au dat informatiile corecte. Le-ai citit?
Si mai important le-ai inteles?
Ai pricepul ca daca vrei sa dai un raspuns arogant trebuie sa te asiguri prima data ca e corect?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bai @melimili ce va roade pe unii cand gresiti, imediat sariti cu ignore cand nu mai aveti argumente. Nu era o filosofie sa zici ca ai gresit, sau macar sa taci ca sa nu te faci de cacao mai departe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legea țării unde ești primează. Acolo ești minor.

| relian a răspuns:

Esti considerat major si in America, aici tot la 18 ani esti direct raspunzator pentru faptele tale, nu mai raspund parintii pentru tine.Ba is unele state la care daca comiti ceva crima, te ia si de la 17 ani.

Cind spui ca esti adult sau major, aia arata, ca ai o varsta la care poti gindi singur, poti lua decizii singur, dar si ca raspunzi personal pentru ceea ce faci.

Restu, ca votezi, ca conduci masini, ca bei sau fumezi, fiecvare tara are legile ei.
In RO daca ai trecut de 18 ani, aia nu inseamna ca poti gface de toate, de exemplu nu poti participa la alegeri ca primar, sau presedinte.
Am dat un exemplu, In Austria esti major de la 18 dar poti vota de la 17 laughing

In America poti merge in armata de la 17 ani, dar nu poti sa bei alcool decat dupa 21 legal.
Dar poti, munci de la 15 ani, poti conduce de la 16, insa daca faci ceva gresit raspund parintii pentru tine, asta daca e ceva asa mai lejer.Ca de omori sau mai stiu eu ce om rau esti, si in RO te ia si te baga la corectie minor fiind.

Deci tu daca vii in America si ai 19 ani, esti considerat major, tu iei amenda personal, tu intri la bulau personal daca faci rele, te poti casatori, poti vota chestii de genul asta.

Dar ideea cam la asta se refera ca tu la acea varsta raspunzi pentru faptele si deciziile tale.

Nu te lua dupa ce spune unu pe aici de 21 de ani si liste, alea is de cand flocea laughing

| Holiday a răspuns:

Depinde de statul in care te afli. In unele varsta majoratului e la 18, in altele la 19 si in altele la 21 de ani.

| StoicAnalysis a răspuns:

Esti considerat minor acolo doar la Bautura. Adica poti bea abia de la 21 de ani.

| haileewatson a răspuns:

Sunt doua tipuri de 'minori' in SUA.
In mod general, oricine sub 18 ani este minor. Dar cand este vorba despre alcool si jocuri de noroc, devii major abia la 21 de ani.
Deci daca tu ai 19 ani si mergi in SUA nu poti bea alcool sau sa joci jocuri de noroc, dar esti major din alte puncte de vedere.

Răspuns utilizator avertizat
| Drake21 a răspuns:

Da, o raspuns Holiday pana la 21 ani esti minor in Usa

| suntserios a răspuns (pentru Drake21):

O raspuns el, da tu nu ai inteles raspunsul lui deloc.

| Drake21 a răspuns (pentru suntserios):

"Depinde de statul in care te afli in Usa. In unele varsta majoratului e la 18, in altele la 19 si in altele la 21 de ani"

| Drake21 a răspuns (pentru suntserios):

Ce e gresit?

| suntserios a răspuns (pentru Drake21):

Pai si de unde concluzia ta ca e 21 ani?

| Drake21 a răspuns (pentru suntserios):

In unele state din America e 21 ani, deci ramane 21ani pentru Usa

| Drake21 a răspuns (pentru suntserios):

Daca in unele state de acolo era 18 ani si 19 ani, tot asa ramane 19 ani

| suntserios a răspuns (pentru Drake21):

Intr un stat e 21. SUA are 50 state. Eu ți am zis că nu ai înțeles ce a zis Holiday

| Holiday a răspuns (pentru Drake21):

"Da, o raspuns Holiday pana la 21 ani esti minor in Usa"

Si tu esti cu capul?! N-am spus asa ceva. DOAR in Mississippi, care e un fel de Teleorman de SUA, esti minor pana la 21 de ani. Mai sunt doua state unde esti pana la 19, iar in restul de 47, devii major la 18 ani.

| Drake21 a răspuns (pentru Holiday):

Ma faci sa caut pe internet lista, Tot nu intelegi se ia varsta maxima daca in Mississippi este 21, ramane 21 in Usa, uite : Vârsta la care o persoană este considerată adult ca sa poata munci in SUA este de obicei, 18 ani. Legile au desemnat un adult ca fiind o persoană care are capacitatea de a munci legal, de a participa la vot, de a se căsători sau de a se înrola în armată. Cu toate acestea, persoanele devin total majore la 21 de ani, Deci ramane 21 ani + lista internationala clasifica Usa la 21 ani impreuna cu urmatoarele state : Bahrein
Camerun
Ciad
Egipt
Statele Unite (In toate statele federale americane vârsta majoratului legal este de 21 de ani)
Honduras
Irlanda
Lesotho
Madagascar[22]
Namibia
Nicaragua
Pakistan
Puerto Rico
Singapore
Swaziland

| claumarianghel explică (pentru suntserios):

Ba da, am înțeles răspunsul lui

| Sorinn288 a răspuns:

In orice tara te duci, respecti regulile lor. Trebuie sa vezi la ei la ce varsta ai voie una si alta