| anonim_4396 a întrebat:

Daca ( in Romania ma refer) un hot iti intra in casa si il impusti si poate il omori, faci puscarie? Ar fi vreo diferenta daca el vine cu un cutit spre tine, adica viata iti e pusa si mai mult in pericol fata de "" doar il vezi dar tragi oricum? Adica s.ar schimba cu ceva verdictul final in caz de esti amenitat cu o arma? Ma intereseaza mai mult ce zice legea decat "" da nu are nimic sa il impusti" daca ma intelegeti.

Am citit undeva dar nu am inteles bine, daca impusti hotul in casa poti face puscarie? Pai cum vine prostia asta, prefer sa il las sa ma imuste decat sa ul ipusc eu? Ce om idiot a putut da o lege ca asta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatia concreta din fiecare caz. Se poate constata si retine legitima aparare si atunci nu esti condamnat penal sau se poate constata si retine depasirea legitimei aparari, caz in care esti condamnat dar vei avea circumstante atenuante.

| doctorandus a răspuns:

Legitima aparare trebuie sa fie proportionala cu amenintarea, de ex. daca poti sa-l impusti in picior nu mai e nevoie sa-l omori sau daca voi sunteti cinci barbati cu bate si el e singur nu prea ar avea rost sa-l impusti. Pe urma, trebuie sa fi detinut acea arma in mod legal, altfel intri la detinere ilegala de arme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa il omori cu arma lui.

| MariusF23 a răspuns:

Vezi cazul Iovan.

| Dzeko7 a răspuns:

Daca il vei omora nu vei pati nimic atat cat judecatorul nu va fi influentat sau daca nu e cu capu pentru ca esti in legitima aparare.

| 20ionel20 a răspuns:

Asta este un cliseu, pe de o parte, daca il baga la inchisoare, ii sustine pe hoti sa fure sau pe criminali sa asasineze nefiidu-le frica de inchisoare, pe de alte parte pot sustine oamenii care ajung criminali liberi uneori(daca intenotioneaza de la bun inceput sa omoare), deci se dovedeste ca nu poti multumi pe toata lumea.