| NemNUZ a întrebat:

Daca ai permis de port arma, si cineva vine la tine pe proprietate si incearca sa te atace, daca tragi cu arma si sa spunem ca impusti destul de grav, chiar mortal faci inchisoare?

11 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Nu...pentru ca tu te-ai aparat..este legitima aparare.(Acum sa nu incepi sa impusti lumea pe strada fara niciun motiv laughing) )

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic legea te acopera, dar nu e chiar asa cum vezi in filmele americane. Trebuie sa dovedesti ca a fost legitima aparare si cea mai buna dovada sunt martorii. In orice caz nu scapi de un proces de durata si complicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fapta comisă în stare de legitimă apărare nu constituie infracţiune, deoarece îi lipseşte o trăsătură esenţială a acesteia, şi anume vinovăţia, vinovăţia fiind inlaturata datorită stării de constrângere.
Cu toate acestea ca sa te afli in starea de ligitima aparare trebuie sa se indeplineasca niste conditii de atac si aparare cum ar fi :
a) Atacul să fie direct, imediat, material şi real.
b) Atacul să fie îndreptat împotriva propriei persoane, a altei persoane sau împo triva unui interes public.
c) Atacul să pună în pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul public.
d) Apărarea este admisă pentru a respinge un atac îndreptat împotriva unei persoane sau a unui interes public;
e) Apărarea să se realizeze printr-o faptă prevăzută de legea penală;
f) Apărarea să fie îndreptată împotriva atacantului;
g) Apărarea să fie concomitentă cu atacul;
h) Apărarea să fie proporţională cu gravitatea atacului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor) De unde ai scos tampenile astea?
In Romania orice arma de foc letala pentru autoaparare este complet ilegala.
Daca de exemplu vine la tine unul si tu ai permis de vanatoare si permis port arma si ai de exemplu o pusca care e o arma letala si tu il impusti intri la puscarie.Deoarece nu ai respectat regimul armelor si a armamentului, ai voie sa folosesti pusca doar la vanatoare.

| ゼロの a răspuns:

Pai in mod normal nu, fiindca ai tras ca sa te aperi, nu?
Ori tu ori el.
Dar in tara noastra poti sa ajungi, cu conditia ca familia celui care a murit sa aiba bani sa dea la judecator.

| BIS99 a răspuns:

Normal că nu.

| CristiUcV a răspuns:

Din cate stiu eu doar dupa ora 22:00 ai voie sa il impusti.

| ilfenomeno18 a răspuns:

Nu. Daca ai permis de port arma si cineva te ataca si pe stada tot nu faci inchisoare pentru ca se numeste legitima aparare

| Edytza111 a răspuns:

In Romania...DA.
dar in AMERICA...NU

| Kl14i a răspuns:

E legitima aparare, la fel cum a explicat afah. Dar eu zic sa nu te complici cu arme letale. Mai bine cauti ceva care sa nu prezinte un stres pentru tine sau cei din jurul tau. Poti sa iti cumperi un pistol de airsoft, sau unul neletal cu bila de cauciuc (o sa ai nevoie de permis de port arma). Din ce am testat pana acum cel mai util si practic mi s-a parut pistolul cu gaz lacrimogen. Iti faci bine treaba cu el, mai ales ca iti indeplinesti scopul sa imobilizezi atacatorul. Eu pe-al meu l-am cumparat de pe http://www.pistolfarapermis.ro. Iar pentru autoaparare mai invata un aikido, krav maga etc. Doar nu suntem in vestul salbatic, ce naiba. Fiind arma letala, permisul ala de port arma te va stresa mereu cand vine vorba de vreun conflict imediat. Succes si ai grija ce si cum folosesti.