| r3r3r3r3r3r3 a întrebat:

Ce inseamna a fi sub Lege? (ma refer la Legea Lui D-zeu)

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Ioan 14, 15 DACA ma iubiti, paziti poruncile mele.
Cand tanarul bogat l-a intrebat pe Hristos ce sa faca sa fie mantuit Acesta i-a pus sa pazeasca cele 10 porunci.
A fi sub lege inseamna ca prin respectarea poruncilor poti fi mantuit, NICIDECUM, mantuirea este un DAR dat de Dumnezeu. Poruncile se tin din DRAGOSTE de Dumnezeu. De aceia Pavel spune ca nu mai este sub lege ci sub HAR dar LEGEA RAMANE Vesnic.

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

A fi sub lege inseamna ca vei fi judecat dupa Lege dar Pavel nu a inteles prea bine mesajul lui Isus care spune clar ca nicio iota sau frantura de slova din Lege nu cade pana cand nu se vor fi intamplat toate lucrurile.

| reihiuke a răspuns:

Inseamna ca daca pici de la 10, iti spargi capul si nu ramai plutind in aer happy

| Victoria18 a răspuns:

A fii credincios.

| CarolineF a răspuns:

"Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău.' Aceasta este cea dintâi, şi cea mai mare poruncă. Iar a doua, asemenea ei, este: 'Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.' În aceste două porunci se cuprinde TOATĂ Legea şi Proorocii."Matei 22
Legea pe care a dat-o El este iubirea. E evident că atunci când îl iubești pe Dumnezeu și pe cei din jur nu o să-i minți, înjuri, înșeli, omori, nu trăiești o viața desfrânată etc.

| CarolineF a răspuns:

Atât te duce pe tine capul...