| MihaBianca a întrebat:

Dacă în timpul examenului auto, examinatul lovește un pieton, ce se întâmplă din punct de vedere legal? Nu, nu am lovit niciun pieton, dacă la asta vă gândiți.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate considera culpa comuna a candidatului si a examinatorului.
Ce se va intampla penal depinde de urmarile accidentului.

| Simpatic a răspuns:

Gasim raspunsul partial la aceasta intrebare consultand legea si anume

ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 privind procedura de examinare pentru obținerea permisului de conducere

art. 18 :
În cadrul probei practice de conducere a autovehiculului în traseu, examinatorii sunt obligați:

h) să urmărească cu atenție modul de efectuare a manevrelor de conducere a autovehiculului în traseu și să intervină numai în situații deosebite, când din cauza unor manevre periculoase se pot produce accidente de circulație, cu excepția examinării pentru categoriile A1, A2 și A;

Din articolul de mai sus reiese ca examinatorul poate fi tras la raspundere...

in practica, pentru a demonstra vinovatia este mult mai complicat de atat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic vina examinatorului, dar nu va scăpa de dosar penal nici cursantul. A fost recent un caz prin București parca.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai,pe lângă faptul că ești picat, te alegi și cu dosar penal.

| ReddY25 a răspuns:

Dosar penal