| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla din punct de vedere legal cu un adult care l-a lovit pe un altul, de mai multe ori in plina figura (in cel mai rau caz )?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel care a lovit poate fi condamnat penal pentru lovituri si alte violente, in functie de gravitatea loviturilor si daca a avut nevoie de zile de ingrijiri medicale, ori i-a fost afectata infatisarea.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Totul este în funcție de număr de zile de îngrijiri medicale printr-un certificat medico-legal atașat (copie) la plângerea făcută împotriva agresorului sau agresorilor.
Poate fi cercetat de la lovire și alte violențe până la lovituri cauzatoare de moarte dacă victima moare între timp.
Cod Penal, art. 180 și următoarele.
Pa, pa.

| ikram a răspuns:

1. Pentru ca sa se intample ceva, persoana vatamata (cea lovita) va trebui sa depuna o plangere la politie sau parchet.
2. Tot Persoana vatamata trebuie sa scoata un certificat-medico legal, si in functiile de zilel de ingrijir medicale (adica de gravitatea loviturilor) se va incadra intr-una din infractiunile contra persoanei.
3. Daca se va constat ca persoana care a lovit-o pe celalta este vinovata de savarsirea unei infractiuni poate primi pedeapsa cu inchisoarare sau amenda penala (in nici intr-un caz amenda contraventionala).
4. Infractiunile pot fi urmatoarele:
art. 180 C.pen Lovirea sau alte violente. "al. 1 Lovirea sau orice acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice sau psihice se pedpsesc cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda" (asta se poate da pentru niste lovituri usoare)
"al. 2 Lovirea sau actele de violenta care au pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare ingrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda"
art. 181 Vatamare corporala. Asta se aplica in cazul in care loviturile aplicate necesita zile de ingrijiri medicale mai multe (intre 20 - 60 zile) si se pedepseste cu 6 luni la 5 ani inchisoare.
art. 182 Vatamarea mcorporala grava (trebuie ingrijiri medicale peste 60 de zile se pedepseste cu inchisoare de la 2- 7 ani.)
si in al 2 "Daca fapta a produs vreuna din urm. consecinte: pierderea unui simţ sau organ, încetarea funţionării acestora, o infimitate permanenta fizica sau psihica, slutirea, avortul ori punerea in primejdie a vietii persoanei, pedeapsa este inchisoarea de la 2 la 10 ani."

Cand faptele sunt savarsite impotriva unuia din membrii familiei pedeapsa este mai amre si nu mai necesita plangerea prealabila.

| itarkan a răspuns:

Daca nu depune plangere la politie, nu i se intampla nimic.
Daca face o plangere, atunci i se poate aplica o amenda contaventionala/penala in functie de gravitatea faptei.
Daca acea persoana are si ceva relatii in cadrul politiei si judecatoriei, atunci se poate ajunge pana la "atentarea la viata persoanei", si asta se poate pedepsi pana si cu inchisoare.