| Hddez a întrebat:

Daca in Transilvania Ardeal sunt numai unguri care abia știu românește, când joacă sepsi sau Miercurea-Ciuc imnul este in maghiara și ei canta in maghiara, totul e maghiar la zona aia, care este rostul să aparțină de Romania?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca ai o perceptie gresita, in Transilvania nu sunt numai maghiari si nici macar in cele 2 judete (Covasna si Harghita) in care sunt majoritari.
Si apoi intreaga Transilvanie apartine Romaniei si asa o sa ramana, cele 2 judete fiind in interiorul Romaniei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca e teritoriu romanesc si pentru ca e locuit de cetateni romani.