| Maxx23 a întrebat:

Astia unguri de Romania cum invata sa vorbeasca maghiara? Cei care nu fac scoala maghiara in tara. Cum reusesc sa invete? Eu de abia am prins alfabetul maghiar laughing

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Învață la mama acasă, de când se nasc, limba maternă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ii invata familia.
Ungurii tin foarte mult la limba lor, vorbesc romana doar cand e musai. Daca de ex lucrezi intr-un birou cu 4 unguri, vor vorbi romana doar cand ti se adreseaza tie. In rest, vei auzi maghiara de dimineata pana seara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of. A naibii harababură. O limbă extraordinar de grea. De acord cu tine.

Și eu stau câteodată și mă gândesc, și mă sucesc, și se face ceasul două și ceva... Ai văzut ce gramatică au? Încep să cred că o să pot să vorbesc maghiară, doar dacă o să bântui printre maghiari, că altfel nu mă văd bine cu progresul. Chiar sunt geloasă pe ăștia care vorbesc două limbi pentru că s-au jucat un fotbal cu copii de altă etnie când erau mici. Oamenii ca tine și ca mine se chinuie cu lecțiile de pe Nebulo.

| Maxx23 explică (pentru anonim_4396):

Pfoai. Si mie imi e ciuda rau ca multi unguri de Ungaria stiu si romana, cei care au facut scoala romaneasca. Altii romani abia au invatat greu maghiara, eu de abia am prins alfabetul, cum sa pronunti fiecare litera. Fac si ore cu profesoara numai de doua saptamani. Ai mare dreptate.

| TristanTzara a răspuns:

Apoi învață de la părinți dacă ambii păriți sunt maghiari, c-apoi n-or vorbi română în casă numa' așa că-s în România XD