| LibertyWalk a întrebat:

Daca la 18 ani am permis de motocicleta, am voie cu motor de 600cc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce ce categorie ai.
La 18 ani poti avea doar maxim categoria A2 si la aceasta se incadreaza, conform OUG 195/2002, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Nu cred ca o motocicleta cu motorul avand capacitatea cilindrica de 600 cmc se incadreaza la aceasta categorie, cred ca este nevoie de categoria A si permisul de aceasta categorie se obtine de la 24 de ani sau de la 20 de ani si cu experienta de 2 ani in categoria A2.
Si nu cred ca ai vreo categorie, astfel ai fi stiut aceasta.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru motor de 600cc ai nevoie de categ A pe care o iei fie la 24 ani, fie la 20 daca ai luat A2 la 18

Răspuns utilizator avertizat