| CardosDarius a întrebat:

Salut,am o intrebare ce patesti daca politia te prinde pe un motor de 600cc tu avand permis de 16 ani de motocicleta de 125cc.Imi puteti spune ce consecinte sunt? seriozitate va rog

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta este infractiune si poti fi condamnat penal, conform Codului penal, citez:
"ART. 335. Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
  (2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule, tramvaie ori tractoare agricole sau forestiere în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."

| CardosDarius explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult! deci se pare ca tot la 125 raman?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CardosDarius):

Asa trebuie, daca vrei sa n-ai cazier judiciar.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inchisoare de la 6 luni la 3 ani!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal