| mariusgudal1 a întrebat:

Daca m-a prins controloarea dupa simulare fara bilet in autobuz si nu aveam nici buletin, nici carnet poate sa imi dea amenda? A vrut sa ma retina si sa cheme politia, dar pana la urma m-a lasat si i-am dat adresa si numele. Va veni amenda?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce se poate, depinde de controlor, se poate sa-ti dea amenda si sa trimita acasa procesul-verbal, sa spuna ca ti-a dat un avertisment ori sa nu ia nici o masura.

| mariusgudal1 explică (pentru Ioandelasal):

Pot sa sustin ca l-am compostat?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru mariusgudal1):

Ar insemna sa spui o minciuna si n-ar avea rost, mai ales pana nu primesti procesul verbal de contraventie, abia atunci poti face plangere contraventionala si sa spui ca l-ai compostat, dar pentru asta trebuie sa ai si martori.

| mariusgudal1 explică (pentru Ioandelasal):

Intre noi sa fie am un coleg care ar spune ca l-am compostat

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru mariusgudal1):

Ai avea nevoie de 2 martori.
Si nu ti-as recomanda sa determini marturie mincinoasa, fapta este infractiune, de asemenea si respectivul ar fi vinovat de infractiunea de marturie mincinoasa.