| SuperGirl2001 a întrebat:

Azi am mers cu autobuzul fară bilet si m-au prins 2 controloare. Mi-ai cerut buletinul, dar nu il aveam. Fiindcă aveam o diplomă de la scoală, mi-au luat numele de pe ea. Mi-au cerut numele părintilor, data nasterii si adresa si le-am dat pe toate false. Ce se poate intâmpla acum? Am cum să primesc amendă? Pana la urmă au doar numele meu real si atât.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Deocamdata, ai scapat. Numele nu e suficient, ca daca ar fi asa ar lua nume, ar gasi celelalte date si ar tot face amenzi. DAR. Tu esti fata, s-ar putea sa nu iti placa sa te pipaie niste controlori libidinosi. Iti recomand calduros sa iti faci abonament.

| SuperGirl2001 explică (pentru minrest):

De obicei am bilet, dar oricum voi fi mai atenta

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, ai uitat, au numele tau real si scoala care a eliberat diploma, deci pot merge la scoala aia si pot afla absolut toate datele tale persoanle si ale parintilor, inclusiv adresa.

| SuperGirl2001 explică (pentru Violleta2022):

De pe diplomă mi-au luat doar numele, erau niste doamne mai in vârstă si am vazut ce au scris. Ele m-au si pus să mă duc acasă să aduc banii in timp ce mă aşteaptă in statie...

| Violleta2022 a răspuns (pentru SuperGirl2001):

Nu are importanta ca au scris pe hartie doar numele, au vazut clar cine a emis diploma, ca doar s-au uitat pe ea, nu?
Deci, stiu si ce scoala au emis-o si pot merge acolo.

| alex495 a răspuns:

Ai avut noroc, normal cand nu ai buletin ( ceva cu care sa te indentifici) te dau jos si cheama politia locala si verifica dupa nume adresa, tot. Daca esti mica te mai iarta, au zis ca esti la generala si nu prea dau amenzi controlorii la copii

| SuperGirl2001 explică (pentru alex495):

Am mai auzit ca asa fac. Dupa ce m-au intrebat daca am bilet sau abonament si nu aveam, mi-au cerut sa platesc amenda pe loc, dar nu aveam bani la mine. Am coborat cu ele la o statie si dupa ce mi-au luat datele m-au pus sa promit ca merg pana acasa si ma intorc cu banii in 10 minute... pentru ca le-am dat o adresa din zona unde era statia unde am coborat. Cum sunt si mai scunda si am spus ca sunt nascuta in 2003... m-au crezut. Imi era putin frica sa nu imi trimita amenda acasa, dar nu cred ca au destule date.

| Yasmin875 a răspuns:

Dacă ești eleva ar trebui să ai abonament de autobuz gratuit de la școală.

| SuperGirl2001 explică (pentru Yasmin875):

Poate in alte licee asa este, cel putin nu am auzit asa ceva unde invat eu

| Maryan_Marian_1994 a răspuns:

Controlorii nu au dreptul sa iti dea amenda si nu esti obligata sa te legitimezi. Singurele masuri pe care controlorii le pot aplica este sa te puna sa cumperi bilet de la sofer sau te pot da jos la prima statie. Atentie daca controlorii atunci cand erai in autobuz chemau politia atunci riscai amenda din partea firmei de transport in comun si amenda separata de la politie