| CosmYn666 a întrebat:

Salut, am luat amenda in Italia pentru că nu aveam bilet in autobuz, pe amenda mi-a scris numele greșit, se poate anula in această instanță?

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Cui să îi anuleze lu fane spoitorul?
Daca or tine nu te cheamă litera cu litera că acolo înseamnă că nu pe tine te-a amendat

Așa că cel mai simplu mergi in Romania la un notar public care poate să îți ateste in scris și cu ștampilele lor jmrchere de notari că nu ești tu cel din reclamă

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca doar 1-2 litere sunt scrise gresit, atunci istantava face corectura si te va obliga la plata amenzii + cheltuieli de judecata.
Daca au scris alt nume, atunci nu trebuie sa-ti bati capul, fiindca e alta persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot hoț este românul oriunde ar merge, de ce nu ai avut bilet tu crezi ca Italia este România? Aici mergi pe blat si daca te prinde controloru i dai o spaga, acolo nu e asa, acolo toti sunt cinstiti si corecti, deci ai luat amenda plateste o altfel faci inchisoare. Cît este amenda ce suma ai de platit.

| CosmYn666 explică (pentru anonim_4396):

Sunt de două săptămâni în Italia la munca, nu știu Italiana așa bine dar am înțeles că îmi trebuie un bilet verde special pentru autobuzul pe care l-am luat eu ( din ce am înțeles eu trebuie sa fie verde așa că am luat bilet verde extra-urban și urban )
Controlorul a spus că nu e bun și i-am dat buletinu, nu e mare chestie doar că voiam să știu dacă e la fel ca la noi când îți greșește ceva din procesul verbal. Daca tu ai bani de autobuz te felicit doar ca sa știi, in 2 săptămâni de când sunt aici îți jur că românii își compostează mai mult biletele decât italienii. cat despre constiti și corecți te invit să muncești aici

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CosmYn666):

Da, iarta ma nu am stiut situatia ta si am gresit ca am acuzat fara sa cunosc exact.

| DARLINGx a răspuns:

Dacă au gresit numele atunci stai liniștit,

| RxTx a răspuns (pentru DARLINGx):

Daca nu ești la brânză atunci să 8ți numere ouăle