| ronald123 a întrebat:

Salutare tuturor, astazi m-am urcat intr-un autobuz unistil cu un bilet mototolit, nu l-am putut composta, ma gandeam ca poate n-or veni controlu acuma...dar s-a intamplat contrariul.M-au vazut cu biletul necompostat si mi-au cerut 45 de lei sau 20 de lei, eu aveam bani la mine dar le-am spus ca nu am, nu mi-au cerut buletin, nu mi-au cerut numele, nu m-au pus sa semnez, eu nestiind "smecheriile" lor nu am putut sa scap doar cu un avertisment fiind prima oara cand m-au prins fara bilet, am coborat in statie impreuna cu cei 2 si le-am dat 20 de lei, mi-au dat doar un tichet si au spus ca pot pleca.
Acum intrebarea mea este: Voi care ati mai patit asa, ati mai primit ceva instiintare sau ati scapat doar cu atata? Sunt constient ca n-am dat nici buletin, nici semnatura si nici nume dar chiar nu le stiu procedura lor si stiu ca n-am facut bine ca le-am dat bani. dar nu voiam o amenda si mai mare
Sper sa fie categoria potrivita avand in vedere ca e prima intrebare pe TPU
Mentionez faptul ca sunt minor.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu aveau niciun drept sa il duca nicaieri, nicio lege nu le da dreptul sa forteze ei, ca si controlori pe cineva sa mearga unde vor ei.

Au procedat foarte corect, au primit banii de amenda pe loc si i-au luat doar jumatate din minim, ca la orice amenda platita pe loc. Si la schimb i-au dat biletul de suprataxa.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai platit ce sa iti mai trimita acasa. Ce tichet ai primit?

| ronald123 explică (pentru suntserios):

O foita mica pe care scria "Calatorie speciala" parca si 2 mazgalituri, am aruncat-o la urmatorul cos de gunoi.

| blAster85 a răspuns:

Exact asta e jeguriile societatii in care traim,genul asta de oameni sunt si prin politie primarii etc, si au functii inalte, oameni fara educatie bun simt si studii, astia au profitat de tine au facut ciubuc, ar trebui prinsi cumva si denuntati.

| ronald123 explică (pentru blAster85):

Jegurile societatii...acestia ii alegem noi, e vina noastra ca ei sunt la conducere si doar pentru cateva kg de zahar, faina si ulei... daca ar fi sa plece toate aceste jeguri de la conducere nu ar mai fi nimeni care sa ne conduca tara.Este o tara frumoasa, oameni buni dar cu o conducere de ****.

| suntserios a răspuns (pentru blAster85):

Ce ciubuc au facut atat timp ca i-au dat biletul ala special in momentul in care a platit amenda? Prinsi si denuntati pentru ce? Ca si-au facut treaba si l-au amendat ca mergea fara bilet? Inainte sa ii numim pe altii jegurile societatii mai bine sa fim noi corecti si sa mergem cu bilet, pe urma sa ne plangem de altii.

| blAster85 a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate mare dreptate trebuia sa composteze biletul,dar lasa-ma sa iti spun ceva,jeguriile alea de care iti spun daca era sa actioneze conform legiilor, trebuiau sa il duca la cea mai apropiata sectie de politie pentru a-l legitima si pentru a-l amenda corespunzator, nu sa-i dea un "tichet"si sa bage banii la buzunar, asa era corect, si atunci nu-i mai numea nimeni jeguri.

| suntserios a răspuns (pentru blAster85):

Nu aveau niciun drept sa il duca nicaieri, nicio lege nu le da dreptul sa forteze ei, ca si controlori pe cineva sa mearga unde vor ei.

Au procedat foarte corect, au primit banii de amenda pe loc si i-au luat doar jumatate din minim, ca la orice amenda platita pe loc. Si la schimb i-au dat biletul de suprataxa.

| daniel33441 a răspuns:

Nu au dreptul controlorii sa te legitimeze.nu sunt jandarmi ei sunt civili.la politie te legitimeaza.biletul cu care poti calatori o zi intreaga parca din cate imi aduc aminte sau o ora costa 5 lei nu 20. ti-au cerut si ei de o bere ca te-au vazut mic