| Feyenooord666666 a întrebat:

Daca mi-am schimbat permisul si buletin din cauza ca mi-am schimbat numele, doar numele nu si cnp-ul trebuie sa schimb si talonul si cartea de identitate?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.11, alin.10 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(10) Proprietarul sau deţinătorul mandatat al unui vehicul este obligat să solicite autorităţii competente înscrierea în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare a oricărei modificări a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, după caz, ale proprietarului, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea."
Fata de aceasta prevedere va trebui sa mergi cu certificatul de inmatriculare la Serviciul de inmatriculari pentru a inscrie noul nume.

| Feyenooord666666 explică (pentru Ioandelasal):

Ce mai iubesc eu Romania cu birocratia ei de cacao, mersi. Am sa vad eu de termenul lor.

| oprescudorin11 a răspuns:

In tara asta, din fericire sau nu, inca nu suntem un numar. desigur, ar trebui sa fie suficient CNP, dar din practica am constatat ca autoritatile inca nu s-au obisnuit sau nu vor din motive pur birocratice!
Asteapta insa si alte opinii!

| BogdanDediu a răspuns:

Da

| Feyenooord666666 explică (pentru BogdanDediu):

No bine, ceva mai detaliat astept. laughing

| Feyenooord666666 explică (pentru BogdanDediu):

Astept un raspuns mai concret.winking