| alecsa91 a întrebat:

Adresez si eu o intrebare si astept raspuns din partea persoanelor care se pricep:

Am absolvit facultatea in promotia iulie 2013, specialziarea asistenta sociala. Am tot sperat ca dupa absolvire imi voi gasi de lucru, dar e foarte greu in domeniu.
Prin urmare, nu mi-am depus actele pentru indeminazia de somaj. Au trecut deja cateva luni bune. Mai pot beneficia de acest ajutor?

Va multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te si depune cererea, o sa beneficiezi.
Conform Legii nr.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART.38.(1) Indemnizaţia de şomaj se acorda persoanelor prevãzute la art. 17, la cerere, dupã caz, de la data:
m) absolvirii, pentru cazurile prevãzute la art. 17 alin. (2) lit. b);
(2) Indemnizaţia de şomaj se acordã de la data prevãzutã la alin. (1), dacã cererea este înregistratã la agenţia pentru ocuparea forţei de muncã în termen de 10 de zile de la aceastã datã.
(3) Dacã cererea este înregistratã dupã expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevãzutã la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordã începând cu data înregistrãrii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevãzut la alin. (3) este termen de decãdere din drepturi."

| Maioru a răspuns:

Da vei beneficia de indemnizatia de somaj de la data depunerii dosarului prin care soliciti aceasta.Mergi la DJPMOS(Directia Judeteana pentre Problemele Muncii si Ocrotirii Sociale si vei afla ce formulare trebuie sa completezi si ce adeverinte trebuie sa aduci.NU MAI INTARZIA!

| alecsa91 explică (pentru Maioru):

MUltumesc! Repet insa, eu am terminat facultatea in iulie 2013. Deci inca mai este posibil sa benefiez de somaj_

| dannyel86 a răspuns (pentru alecsa91):

Din cate cunosc (am patit-o, si eu si altii), cererea de somaj se poate introduce in termen de 2 luni de la finalizarea studiilor. Daca ai terminat in vara, data limita ar fi, dupa calculele mele, finalul lunii septembrie 2013. Cel mai bine e sa te interesezi chiar la cei de competenta carora se leaga problemele de somaj.