| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu declari venitul la anaf ce ti se poate intampla? Primesti un avertisment?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a nu declara veniturile si a plati contributia la sanatate si impozitul pe venit constituie o infractiune de evaziune fiscala si poti fi condamnat penal, conform Legii nr.241/2005, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART.9
  (1) Constituie infracţiuni de evaziune fiscală şi se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 8 ani şi interzicerea unor drepturi sau cu amenda următoarele fapte săvârşite în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale:
a) ascunderea bunului ori a sursei impozabile sau taxabile;
  b) omisiunea, în tot sau în parte, a evidenţierii, în actele contabile ori în alte documente legale, a operaţiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate;
  (2) Dacă prin faptele prevăzute la alin. (1) s-a produs un prejudiciu mai mare de 100.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, limita minimă a pedepsei prevăzute de lege şi limita maximă a acesteia se majorează cu 5 ani.
  (3) Dacă prin faptele prevăzute la alin. (1) s-a produs un prejudiciu mai mare de 500.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, limita minimă a pedepsei prevăzute de lege şi limita maximă a acesteia se majorează cu 7 ani."

| Bogdan1241 a răspuns (pentru Ioandelasal):

A deci tot ti se aduce la cunostiinta ca ai declarat, nu esti sanctionat instant, nu?

| goguPatent a răspuns (pentru Bogdan1241):

Avertismentul, adica scrisoarea de excutare silita ti se trimite inainte sa se inceapa efectiv procedurile doar daca ai taxe neachitate. Adica tu ai declarat ce ai de declarat dar nu ai si platit.

In cazul in care faci evaziune fiscala, adica nu declari, nu mai primesti niciun avertisment. In caz ca esti prins vei fi direct acuzat de evaziune.

| Bogdan1241 a răspuns (pentru goguPatent):

Varul meu Matei s-a apucat de Trovo si a inceput sa faca ceva banuti din donatii, etc, nu multi, m-a intrebat daca trebuie sa ii declare, si nu stiu ce sa ii spun. Trovo este apoximativ ca twich, o platforma de liveuri, tin sa mentionez ca lunar ia cativa banuti in plus cu ajutorul unui program de pe platforma, adica daca reuseste 900h watchtime primeste banii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bogdan1241):

Tu ce ai intrebat? "Daca nu declari venitul la anaf ce ti se poate intampla?"
La aceasta intrebare ti-am raspuns, faptul ca le-ai declarat dar n-ai platit dupa acele venituri este o alta situatie. In acest caz nu se aplica legea evaziunii fiscale ci Codul de procedura fiscala, vei fi controlat, stabilite obligatiile de plata, in plus cu penalitati si amendat pentru intarzierea la plata si apoi, daca tot nu platesti, se va incepe executarea silita, caz in care vei plati si cheltuieli de executare.

| Bogdan1241 a răspuns (pentru Ioandelasal):

My bad, mersi oricum.

| goguPatent a răspuns (pentru Bogdan1241):

Orice ban castigat trebuie declarat

| mgtow a răspuns:

Iti trage ei cu dobanda (fiind penalizarea adaugata) - stiu ca se pot baga cheltuieli din incasari ca sa scapi cu taxe mai mici. Trebe sa discuti cu un contabil care stie, daca costa putin poate sa iti faca el declaratia fiscala si iesi mai bine

| Violleta2022 a răspuns:

Daca 2 ani nu declari nimic, poti fiid etetectat si se emite un ordin de verificare a ta, la banci, conturi paypal samd.

Daca esti detectat vin peste tine cu controlul si in final platesti amenda cu penalizari, fiindac nu ti-ai depus declaratia de venit anual si nici nu ai platit impozitele aferente.

Ti se da termen sa platesti si daca refuzi sau ignori, vin cu hotararare judecatoreasca si ti se iau banii din contul bancar, fiind executat silit.

| Bogdan1241 a răspuns (pentru Violleta2022):

A deci tot ti se aduce la cunostiinta ca ai declarat, nu esti sanctionat instant, corect?

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la poprire pe conturi și executari silite până la închisoare pentru evaziune fiscala

| UserRo10 a răspuns:

Vor incepe procedurile, vor inchide conturile la banca si te vor executa silit dupa ce fac o evaluare a cati bani trebuia sa declari dupa o ancheta