| Joker3134 a întrebat:

Daca nu iti pui demisia o sa ai calificativul indisiciplinat si nu o sa te mai angajeze nimeni?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi catalogat ca indisciplinat si sa-ti fie mai greu sa gasesti alt loc de munca doar daca angajatorul pe care l-ai parasit iti desface disciplinar contractul individual de munca pentru absente nemotivate.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Codul muncii nu prevede o asemenea inlesnire. S-ar putea sa fie prevazuta in CCM aplicabil sau in CIM.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

In timpul liber. Si n-am spus ca este corect dar legea nu prevede.

| doctorandus a răspuns:

Poate da, poate ba, de unde sa stim noi asta?

| doctorandus a răspuns:

Daca nu esti angajat cu contract de munca (de ex. esti angajat la negru sau ai contract de prestari servicii in loc de contract de munca), nu ai nicio obligatie (alta decat cele stabilite in scris prin contract).

| Donsavas a răspuns:

Mi se pare corect ca asa cum ai venit, sa si pleci, sa lasi loc de "buna ziua"
Indiferent care a fost nemultumirea ta, demisia trebuie scrisă! Nu deranja angajatorul in felul asta! Nu ti ar plăcea sa fi tratat asa.

| Cannibal a răspuns:

Așa de greu e să îți dai demisia? Măcar o să fi sigur că nu mai ai obligație față de angajator.

Răspuns utilizator avertizat
| Cannibal a răspuns (pentru Joker3134):

Și ce are? Măcar stai o luna și ști că e totul în regulă.