| raduspace10 a întrebat:

Daca nu pui semnul de incepator in primul an de condus iti iei amenda?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In mod sigur.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca iei amenda, pentru nerespectarea legii.
Totusi, de ce sa nu pui semnul in geam, cand este spre binele tau sa fii fericit si protejat in trafic, fiindca esti incepator si nu ai pic de experienta.
Acel semn de incepator iti poate salva viata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai iei, altfel nu mai era lege

| MihaiNicu23 a răspuns:

Art.99. - (1) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
12. nerespectarea obligaţiei de a aplica semnul distinctiv pe autovehicule conduse de persoane care au mai puţin de un an vechime de la dobândirea permisului de conducere;