| tonyc7 a întrebat:

Daca o eleva a fost victima bullyingului cu jigniri si molestare din partea altei eleve la scoala, si a apucat sa o inregistreze pe agresoare, iar parintii ei depun plangere penala pe numele acesteia (pentru ca agresoarea are 19 ani), insa politistul comunei nu se arata deloc interesat de proba existenta, si prefera sa claseze dosarul a carui ancheta a insemnat doar simplele declaratii din partea ambelor parti implicate, (deci fara sa tina cont de proba audio/video existenta), i se poate reprosa ceva acelui politist in acest caz? Se poate considera ca nu si-a facut cum trebuie datoria daca nu a tinut cont si de acea inregistrare?
Voi ce credeti? Astept raspunsuri serioase, sper ca exista si buni cunoscatori de legislatie pe acest forum...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politistul nu poate clasa dosarul de unul singur, avand in vedere ca urmarirea penala se fgace sub supravegherea unui procuror, in cazul expus din cadrul Parchetului de pe langa judecatorie si numai procurorul poate clasa dosarul.
Daca a politistul a facut asta atunci partea vatamata poate face plangere la Parchet.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca in proba audio/video nu s-a produs nici o infractiune, iar in afara acelei probe nu exista vatamari si alte prejudicii demonstrate, politistul nu mai avea ce sa cerceteze, ori ce masuri sa ia.
Nu poate fi acuzat de nimic. Ca sa te ia politia in serios, ai nevoie de multiple mesaje de amenintare, dovada ca ai fost agresata cel putin verbal cu amenintari, video sau declaratii de la martori.
Altfel, politia nu poate cerceta orice cearta intre colegi, din care nu rezulta nici o vatamare sau prejudiciu.
Simpla cearta/hartuire dintre colegi ar trebui sa fie pedepsita de catre conducerea scolii, sub litera regulamentului scolar. Poti reclama la Ministerul Invatamantului eventuala lipsa de interes a profesorilor din scoala respectiva in ceea ce priveste siguranta elevilor, si cam atat.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Polițistul nu-i judecator. Dacă vrei dreptate. Du-te cu ea in tribunal

| popescuhertz a răspuns:

Daca politistul a clasat dosarul fara a lua in considerare proba audio/video existenta, este posibil ca el sa nu fi respectat procedurile si regulile de procedura penala in ceea ce priveste cercetarea cazului. Politistul are obligatia de a cerceta si a lua in considerare toate probele relevante si de a le include in dosarul cazului. Daca a decis sa claseze dosarul fara a lua in considerare proba audio/video, ar putea fi considerat ca nu si-a facut datoria in mod adecvat si ar putea fi subjectul unui potential control disciplinar sau chiar al unei plangeri penale.

Totusi, este important de mentionat ca politistul poate avea motivele sale pentru a clasa dosarul, chiar daca proba audio/video exista. De exemplu, poate considera ca proba nu este suficient de puternica sau relevanta pentru a sustine o acuzatie de bullying sau molestare. Totusi, in orice caz, el trebuie sa ia in considerare toate probele existente si sa le ia in considerare in luarea deciziei de a clasa dosarul sau de a lua alte masuri.