| LorennaAKAPatruSapte a întrebat:

Daca o persoana este arestata si are procesul abia dupa 3 luni, i se va scadea din pedeapsa? Adica daca ii da 6 luni va face doar 3?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, i se scade din pedeapsa perioada cat a stat in arest preventiv si va mai sta in inchisoare numai perioada ramasa, in ex. tau numai 3 luni.

| LorennaAKAPatruSapte explică (pentru Ioandelasal):

Si de exemplu i se scad si cele 30 de zile de arest preventiv? Eu stiam ca nu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LorennaAKAPatruSapte):

Da, i se scade toata perioada in care a stat inchis in arest preventiv.