| Laurentiu68 a întrebat:

Daca o persoana e arestata 1 an sau mai putin de un an, are voie sa munceasca sa i se mai scada din pedeapsa? Ce anume poate munci in penitenciar?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, are voie si poate fi liberat conditionat dupa ce a executat cel putin jumatate din pedeapsa.
Poate munci tot ce i se ofera de penitenciar, pentru care este calificat si vrea sa munceasca: confectionarea unor produse, munca in agricultura, curatenie, etc.

| Laurentiu68 explică (pentru Ioandelasal):

Aha.Deci daca el are un an. si anul ala se face de 8 luni, pentru buna purtare si pentru ca a iesit la munca, pe la 4-5 luni ar trebui sa iasa? Si i se mai scade si cat a muncit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Laurentiu68):

De unde ai tras tu concluzia ca "anul se face de 8 luni"?
Anul este de 12 luni. Daca lucreazain fiecare zi si face numarul de ore prevazut, va putea solicita liberarea conditionata dupa 6 luni si poate fi obtinuta, bineinteles daca indeplineste toate conditiile liberarii conditionate. Daca nu lucreaza trebuie sa execute cel putin 2/3 din pedeapsa (cel putin 8 luni, daca pedeapsa este de 1 an) pana poate solicita liberarea conditionata.