| Antisistem11 a întrebat:

Dacă o persoană iti face plângere penală pentru calomnie cum te poti apăra împotriva acestei acuzații?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Degeaba face plangere penala, calomnia a fost dezincriminata (abrogata) cu multi ani in urma si nu mai este infractiune.
Pentru calomnie te poate da in judecata pe cale civila, in baza raspunderii delictuale.
In orice caz te poti apara dovedind ca nu este calomnie, cele spuse fiind adevarate (proba veritatii).

Bula
| Bula a răspuns:

Daca plangerea este fondata, are dovezi, atunci iti ceri iertare si - daca ai noroc - vei scapa mai usor.
Daca plangerera este nefondata, atunci poti intoarce moneda impotriva respectivei persoane.

| doctorandus a răspuns:

Corect, Politia nu se ocupa cu jignirea si calomnia, ci cel mult cu tulburarea ordinii publice. Deci plangerea va fi clasata cu "fapta nu este prevazuta de legea penala".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ii ceri iertare intr-un mod cat mai frumos si gata ai scapat. Daca pui paie pe foc o sa te coste si mai mult. E mai bine daca nu iti complici viata prea mult.

| Werrich a răspuns:

Conform Noului Cod Penal (2014) calomnia nu mai este considerata infracțiune.

| mi25 a răspuns:

Calomnia nu mai este in codul penal. Daca vrei sa-l actionezi in instanta, poti sa o faci pe cale civila si sa ceri daune morale, dar... la noi, in Romania, rar s-au obtinut asa ceva.

| literallythesamebruh a răspuns:

Vii cu argumente valide contra acuzațiilor care îți sunt aduse, și în cel mai bun caz dacă știi că ești nevinovat și nu ai făcut marea cu sarea, vei scăpa ușor. Dacă plângerea este fondată și acesta vine cu dovezi concludente, îți poți ține ștafeta dar un pic mai greu.

| OdaiCUfabiann a răspuns:

Ii sugi p==a lu avocat