| anonim_4396 a întrebat:

Daca o persoana m-a amenintat cu moartea si sunt si martori, ce poate pati acea persoana daca ma duc si depun plangere la politie!

27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si crezi ca martorii se baga? Nu se ia in considerare plangerea pe baza unor vorbe.Nu-i pot face nimic decat daca incearca sa te omoare si ai si martori.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Daca ai martori, cine stie. poate se vor baga. dar mnah nu prea s-ar lua in considerare doar vorbele

| eviiil a răspuns:

Depinde si ce varsta ai. Daca esti minor o sa se considere ca sunt abureli de copii big grin Totusi plangere la politie poti sa faci, dar nu se v-or rezolva prea multe.Cel mai bine te duci si intrebi, poate ti se va recomanda un avocat happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fie cercetat penal pentru infractiunea de amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in termen de maximum 3 luni de la data cand te-a amenintat.
In functie de varsta faptuitorului se poate lua impotriva lui o masura educativa neprivativa de libertate (daca este minor) ori poate fi amendat penal.

| Bota_Valentin_1991 a răspuns:

Ameninţarea reprezintă fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere.

Aceasta se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.

Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

"te omor"laughing) Ai martori toti utilizatorii de pe TPUlaughing

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Daca cumva crap in conditii suspecte in curand, ai cam pus-o. tongue

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca s-a iventat teleportarea dalaughing

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Nu conteaza. Puteai sa platesti pe cineva sa ma rezolve. Nu conteaza ca nu aveai mobil, ai afirmat intr-un loc public ca ma omori. tongue

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu trebuie să angajez pe cineva pentru astalaughing) O fac cu mâna mea. XDD e mai plăcut aşa.

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Tru, iesi mai ieftin. Numa' sa scapi dupa aia. Da' oricum nu ai de ce. Si trebuie' sa stai la coada, ca intai vrea sa ma casapeasca ala cu islamu' ca m-am luat de alahu' lui. Si o gasca de crestini. Si niste "speshialishti" de pe aria PC/gaming. tongue

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Hai ca ma iau si eu de alahu lui, Si de gasca de crestini, "speshialishti"? Adica oameni grasi fara viata? Tule tunedumu lor, lollayaganu lor laughing) Am intalnit destui pe unele jocuri. ziceau ca te omoara,. dar poc, poc ii omori si se ambalau ca niste c999e la supt.

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Pe TPU se ambaleaza aia care stiu ei de toate. Cum NVIDIA rulz si AMD sucks, cum ruleaza GTA V cu toate la maxim pe o placa video care era slaba in 2010... si tot asa.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Nvidia ai dreptate, conduce la performanta si calitate si la toate celelalte. AMD pfft.

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Depinde de la caz la caz. Spun asta ca posesor de NVIDIA/Intel pe desktop. Iei acelasi cip si o sa vezi ca implementarile difera foarte mult intre ele. Pe AMD i-au tras in jos si nu o singura data placile de baza si chipseturile.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Unii au fix niste conserve. conserve in sensul ca amesteca piese bune cu niste piese de rahat. Dar asta e fix treaba lor.

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Pai asta e buba, ca nu stiu. Si cer sfatul unor imbecili. Sau fac compromisuri unde nu trebuie. Daca bag un post cu intrebare ce ar fi luat altfel la calculator in cazul meu, pariu ca trei sferturi ar renunta la UPS, sursa de 7 milioane si placa video 750 Ti ca sa ia o pocnitoare de sursa si o placa video puternica, si sa il conecteze direct la priza. Si dupa aia sa se planga ca nu le mai merge nu-stiu-ce dupa doua socuri de tensiune. Nu discutam de procesor/placa de baza ca alea sunt din 2012... si poate o sa le schimb candva in curand. Sau nu. Acum am bagat bani in audio.winking

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu chiar de am un pc acceptabil pentru gaming si ruleaza cele mai noi jocuri chiar bine. sunt multumit. desi am luat in urma cu 2-4 saptmani. niste piese in valoare de 1, 5k dolari in caz ca apare ceva ce nu pot rulahappy. Dar fiecare cu experienta luilaughing) unii mai prosti, altii mai buni.

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Hai mah, acuma ti-ai luat? Prost moment! Trebuia sa astepti sa iei un GTX 1080 sau un 1070, ca si ala o sa rupa. Sau sa astepti Polarisu' de la AMD. Ce ai luat, i5 serie K si GTX 980?

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

I7-4790 LGA1150, Samsung ssd 850 pro, EVGA, sabertooth motherboard, saphire placa video, overclock, 3gbm dual-x, gcn, 2 placute ram hyper de 8gb, la placa video am facut cat de cat o selectie cam proasta. voiam sa iau tot un nVIDIA. Dar voi astepta acel model "nou" daca laughing) si il voi achizitiona cat de curand posibil.

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

EVGA, cine stie cunoaste. Si 750 Ti-ul meu tot de la ei e. Sa il stapanesti sanatos! happy

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Multumesc la fel! Vreau sa imi achizitionez inca 2 monitoare. ca sa pot sa am 4laughing) Si m-am tot gandit ca daca tot e pasiunea pentru gaming sa imi cumpar si unul mai maricel sa il amplasez sus. cateodata un film merge laughing. sau un joc ceva mai special cu grafica cat de cat oki. Mai ales ca zilele astea m-am apucat de Star wars battlefront ( cel nou ) laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Da' camera suficient de mare pentru asa setup ai? big grin

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Camera mea e destul de spatioasa, dar cand imi mai face curat mama prin ea devine un pic cam nu stiu cumlaughing mai stransalaughing Adica imi incape acel setup. si nu ma refer sa am un monitor unul langa altul, 2 jos, 2 sus. si unul mai maricel deasupra lor "agatat" de peretelaughing

| MocaXd a răspuns:

O sa face dosar penal!

| nucunosc48 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai si sa ameninti pe cineva cu cutitul la web iei o amenda si atat? dar nu asa brutal doar sa-i zici asa, dar sta politia din Romania sa caute nu stiu pe cine pe net? si fara inregistrare sta sa caute? unde ramane inregistrarea? daca nu a inregistrat nimeni ca la web s-a intamplat si am facut si sa fie asa mai amuzant, el nu se duce la politie dar na mai stii si hai sa fim seriosi pentru o amarata de amenintare, oricine poate la un moment dar sa zica ca omoara pe nu stiu cine, iar respectivul de l-am amenintat nici nu m-a laut in seama 0 frica!