| eusieusieu a întrebat:

Daca o persoana si-a depus cartea de munca la casa de pensii si plateste taxele lunar, are voie sa lucreze in particular? mai exact, meserias fiind(zidar)poate face lucrari la oameni contra unor sume de bani? cum poti atrage atentia autoritatilor asupra acestui fenomen?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legal nu, doar daca este persoana fizica autorizata.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, are voie.
Prin reclamație poți sesiza autoritățile!
Pa, pa.

| EUSIATIT a răspuns:

Da poti dar daca te depisteaza.[trebuie sa platesti impozit la stat] totusi. la cit fac astia evaziune fiscala. cu sume de mil de euro tu de ce nu ai cistiga un ban cinstit? bafta

| mihaibrasov a răspuns:

Lucrezi ca PFA (persoana fizica autorizata) si totul e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai pastrat factura?
daca DA, ai o dovada
fa o reclamatie de inselaciune la Politie
sa pastrezi si tu o copie de la acea factura SAU pastreaza originalul si sa depui copia la reclamatie

| eusieusieu explică:

Nu este pfa si lucreaza cu facturi cumparate de la colt atunci cand ii sunt solicitate acte.pe mine m-a tapit, i-am dat banii pe lucrare si nu a terminat-o, nemaispunand ca lucrarea este deplorabila(ce a apucat sa faca)