| EU19 a întrebat:

Daca o profesoara loveste un elev, ce sanctiuni prevede legea?
Daca profesoara loveste de mai multe ori un elev?

Răspuns Câştigător
| Adixuuu a răspuns:

Un profesor nu are dreptul sa loveasca/jigneasca/pedepseasca un copil, s-a dat o lege de curand care spune ca profesorul care are un comportament neadecvat cu un elev risca o amenda cat salariul lui.copilul care este agresat de un cadru didactic trebuie in primul rand sa spuna parintilor de aici parintii merg la politie sa depuna plangere.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand poate fi reclamata la conducerea scolii apoi se poate face plangere penala prealabila pentru lovire sau alte violente.

| Duhovnicul a răspuns:

Trebuie sesizata directiunea, parintii, si apoi politia, daca e caz grav de abuz fizic.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Pai in primul rand se incepe urmarirea penala pentru savarsirea infractiunii de lovire.

| EU19 explică:

Atunci cel putin 2 dintre profesori mei merita o amenda.Doamna de biologie ne pune la colt(in clasa a VIII). Doamna de romana ne da cu cartea in cap. Daca te vede ca razi, pac una dupa ceafa.
Dar face asta din cauza ca in clasa noastra e un copil bolnav(mintal) care nu are stare si o enerveaza, iar ea se raszbuna pe noi.In cazul asta noi ca elevi, suntem indreptatiti sa ii facem plangere corect? Sau gresesc?

| Marius511 a răspuns:

Prea bine nu e pentru profesoara. Dar nici pentru elev daca se constata ca el a fost vinovat