| anonim_4396 a întrebat:

Daca x incepe bataia si te loveste, tu ce trebuie ce faci in mod legal? Ai voie sa te aperi? Ce prevede legea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie sa te aperi, fapta ta ar constitui legitima aparare, conform Codului penal, citez:
"ART.18. Dispoziţii generale
  (1) Nu constituie infracţiune fapta prevăzută de legea penală, dacă există vreuna dintre cauzele justificative prevăzute de lege.
(2) Efectul cauzelor justificative se extinde şi asupra participanţilor.
  ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."

| RAY a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cat de puternic il poti bate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Prevederea este clara, apararea trebuie sa fie proportionala cu atacul.
Nu poti sa-l bagi in spital pe unul care iti da o palma.

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Desigur ca ai voie sa te aperi, se numeste legitima aparare, dar vezi sa nu exagerezi, daca ala voia sa-ti dea o palma si tu il bagi in spital se va numi exces scuzabil. Nu inlatura caracterul penal al faptei, dar se va retine ca circumstanta atenuanta.

| KaanNoah a răspuns:

Ai voie sa te aperi, asta fiind și ce mai bine. Mulți iau lectii de Judo sau karate pentru a invata sa se apere in situatii de genul. Nu trebuie sa exagerezi. Dacă cineva dată pe tine la bătaie, trebuie sa te aperi, dar trebuie sa încerci să îl imobilizezi pentru a nu mai putea face vreo mișcare. In momentul in care îl imobilizezi, suni poliția sau iti dai seama pe moment ce trebuie sa faci. Dacă nu il poti imobiliza, încerci să fugi intr-un loc sigur