| oanarus997 a întrebat:

Daca o sa locuiesc la camin in Bucuresti, trebuie sa merg la Politie sa anunt? Trebuie sa imi schimb cartea de identitate?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mi25 a răspuns:

Eu am stat la camin in Iasi si atunci cand ne cazam completam un formular si lasam buletinul, acestea fiind duse ulterior la Politie pentru a ne face viza de flotant. Daca nu veti primi formular la camin, trebuie sa mergi la Evidenta Populatiei din sectorul in care se afla caminul si completezi acolo o cerere si iti va pune pe spatele buletinului o hartie cu noua adresa. La mine era valabila pana la fialul lunii august, iar cand inceeam noul an universitar o reinoiam. Cel mai probabil la fel este si in Bucuresti.

4 răspunsuri:
| iulianr a răspuns (pentru mi25):

Poti sa locuiesti si fara viza, dar uneori mai venea politia in control, iar daca nu aveai viza primeai amenda.

| oanarus997 explică (pentru mi25):

Multumesc mult pentru ajutor!

| mi25 a răspuns (pentru mi25):

Se numeste resedinta, nu viza de flotant.

| iulianr a răspuns (pentru mi25):

Cand mi-am facut eu, toti spuneau viza de flotant, chiar si agentul de la Politie. Oricum, este acelasi lucru. Am cautat acum si peste tot scrie Viza de resedinta (flotant).