| irina4219 a întrebat:

Daca ofer meditații online trebuie sa îmi declar veniturile la ANAF? Există alte aspecte legale de care trebuie sa țin cont?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Eu as infiinta un SRL sau pfa si as declara aceste venituri, de ce? ANAF este cu ochii pe foarte multi evazionisti pentru ca insusi UE a dat note privind acest lucru cum ca in RO evaziunea este la cote alarmante, si cand nu te astepti vecina de la parter poate depune o petitiewinking sau in cazul dv. Anaf pot afla, ei urmaresc si online-ul!

Daca de ex. toti profesorii care fac meditatii acasa ar fi oameni de bun simt si platitori de impozit, nu as avea nicio problema nici in a le mari salariile statul pentru ceea ce fac la servici, argumentez ca ei au un salariu la munca dar dubleaza acele venituri acasa, fara sa plateasca nimic pe acele venituri din urma, ilicite!winking altfel nu ii vad oameni seriosi pe marea lor majoritate, adica daca esti o persoana culta cu foarte multe studii dar faci evaziune precum ultimul incult proxenet, care este diferenta morala intre tine si acel proxenet? niciuna!
Ori aceasta societate nu s-a ridicat doar pe evaziune asa cum este la ora actuala! Printre alte aspecte dar si datorita evazionistilor din diferite arii si sectoare de activitate nu se maresc pensiile, salariile si nici nu avem conditii in scoli si spitalele de stat! Unul din principalii factori fiind evaziunea fiscala laturi de colectarea defectuoasa a taxelor si impozitelor acolo unde nu este atat de simplu de facuta acest lucru.
Cu alte cuvinte vrem conditii ca in Occident dar aplicam tot metode si gainarii tipic romanului, nu stim cum sa mai pitim sau sa sustragem ceva foloase necuvenite!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legal este sa declari venitul obtinut din meditatii, daca nu o faci si esti prinsa poti fi acuzata de infractiunea de evaziune fiscala, conform L.241/2005.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Corect si legal asa ar fi.

| dullcat a răspuns:

Da, trebuie.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

In mod normal, da, insa stiu multi meditatori care nu declara nimic si traiesc bine mersi.