| Lapusneanu a întrebat:

Daca pentru un serviciu pe care il platesti (de exemplu acces la internet) abonamentul lunar cum ar veni nu primesti chitanta se cheama ca firma de internet face evaziune fiscala? Unde pot reclama?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate ca nu firma face evaziune ci individul respectiv isi insuseste banii si o sa apari ca nu ti-ai platit abonamentul. Incearca prima data si vorbeste la firma si apoi nu-i mai plati daca nu-ti da chitanta. Daca asa este politica firmei poti face reclamatie la Administratia financiara.
O problema este ca tu nu vei putea dovedi ca ti-ai platit abonamentul, daca n-ai martori.

| saddasdasdad a răspuns:

Ai putea evita toate problemele cerand chitanta, bon fiscal sau factura.

| Lapusneanu explică (pentru saddasdasdad):

Nu-mi da. Individul vine personal la usa sa ceara banii. Baga mereu scuze ca a uitat chitantierul, ca nu a avut timp sa faca altul si tot asa...