| unul1 a întrebat:

Am o intrebare: daca o firma are inactivitate temporara poate sa mai emita chitante sau sa desfasoare vreo activitate in acesta perioada? Sa zicem ca o firma a avut inactivitate temporara intre anii 2011-2012 si de exemplu in data de 12.06. 2011 face o chitanta (nu stiu daca a fost si inregistrata chitanta in contabilitate sau a fost facuta "fals"); este legal ca in perioada in care ti-ai daclarat inactivitatea temporara sa faci vreo activitate comerciala? Daca te prinde ce patesti? Daca in acea perioada de inactivitatea temporara a desfasurat o activitate economica intra la evaziune fiscala?

Răspuns Câştigător
| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Suspendarea activitatii se face pe 1- 3 ani.Aceasta implica;; scoaterea din evidenta Camerei de Comert, inchiderea conturilor bancare, oprirea oricarei activitati(productie, comert), nefolosirea de facturi sau chitantier, scoaterea din evidenta Camerei de Comert, dar depunerea D 100, D110, D300 si a bilanturilor semestrial si anual la Administratia Financiara.Pentru astea contabilul este platit din buzunarul propriu. Poti avea control de la fisc sau garda.La terminarea termenului de 1-3 ani reinscrii societatea sau o inchizi, cu taxele aferente.Acum judeca singur unde si daca esti pasibil de amenzi.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebare, atat pe site cat si pe privat. Observ ca tot nu ma crezi.
Citeste ordinul pe care ti l-am indicat precum si Legea nr.241/2005, pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale, cu modificarile ulterioare si te lamuresti singur.

| unul1 explică (pentru Ioandelasal):

Inca o chestie si gata: daca tu emiti o chitanta pe care o semnezi si stampilezi dar nu o inregistrezi in contabilitate, intra la evaziune fiscala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru unul1):

Da.