| Catalin0486 a întrebat:

Daca perioada de valabilitate a unui pasaport temporar pentru un minor expira la data de 01.09. 2017, acesta va putea parasi tara in perioada 11-18.08.2017 cu destinatia Bulgaria? Exista o perioada minima de valabilitate a documentului solicitata in aceasta situatie?

Răspuns Câştigător
| RoyalJakiro a răspuns:

Da, poti parasi tara, dar termenul in care parasesti tara nu trebuie sa depaseasca termenul de valabilitate al Pasaportului Temporar. Aceasta conditie este valabila doar pentru tarile care fac parte din spatiul UE. Pentru informatii cat mai concrete si corecte, visitati site-ul Directiei Generale de Pasapoarte, http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/
Aici gasiti si numere de contact cu publicul. Bafta!

1 răspuns:
| noktambul a răspuns:

Sigur ca da. Perioada de valabilitate a documentului e 01.09. 2017. Probleme o sa aiba minorul (parintii lui, mai bine zis) daca vizita in Bulgaria va depasi data de 01.09. 2017 (practic 31.08. 2017).