| alexalexandrusincerul a întrebat:

Daca pornesti masina de spalat in cursul zilei in orele de liniste se poate sanctiona pentru tulburarea linistii si ordinii publice?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Nu, nicidecum. Nu poti fi sanctionat pentru asta. Si cred ca nici noaptea daca ai folosi-o. Tine doar de respectul fata de vecini(si ma refer la orele din noapte). In ce priveste orele mentionate de tine nu ar trebui sa fie o problema nici pentru vecini. Nu ai voie sa faci lucrari in casa care sa produca un zgomot deranjant.

Daca chiar e o problema deranjanta pentru vecini, atunci cumpara niste placi de polistiren extrudat si izoleaza fonic masina de spalat de jur-imprejur (laterale, deasupra si dedesubt) si le lipesti cu scoci intre ele.
Pui si dedesubtul ei o astfel de placa de polistiren, si ca sa nu se ingroape picioarele in ea pui un placaj de lemn. Chiar daca masina este pe parchet, folia de sub el este prea subtire ca sa izoleze fonic.
Sa cumperi polistiren extrudat(nu expandat) pentru ca acesta este mai tare, izoleaza mai bine, si nu face mizerie deloc cand il tai cu cutterul -chiar daca este ceva mai scump. Cutter gasesti la librarie (poti sa il iei pe cel mai ieftin) si iti ajunge o singura lama.

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de zgomotul pe care il face. Daca nu deranjeaza vecinii este in regula, daca ii deranjeaza si fac reclamatie poti fi amendata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E masina de spalat nu drujba...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca e masina de spalat vagoane de tren, da.

| Clorox a răspuns:

Eu vara trecuta dadeam petreceri pana la 5 dimineata, aproape zilnic... straight face Nu s-a plans nimeni de ce am facut, o masina de spalat chiar nu ar deranja pe nimeni laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, cu un avocat cat de cat bun, nu

| alex495 a răspuns:

Nu, dar e de bun simt, plus de asta tu ce masina de spalat ai? adica a mea pot dormi linistit langa ea fara nicio problema.

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu, eu o pornesc si la 1 noaptea. Atata ii trebuie cuiva sa imi comenteze de masina de spalat, mai asta lipsea laughing

| DrGoogle a răspuns:

Din cate stiu eu intre orele 6-22 poti sa dai petrecere linistit laughing de masina de spalat nu mai zic

| AutumnDay a răspuns:

Nu, pentru ca masina de spalat nu face atata zgomot cat sa deranjeze. Eu nu o aud pe a vecinilor, nici ei pe a mea. Presupun ca masina ta nu face tot atata zgomot cat o bormasina, nu?

| alexalexandrusincerul explică (pentru AutumnDay):

La ciclul de stoarcere se aude destul de tare.

| MorganaM a răspuns (pentru AutumnDay):

Asta am vrut sa zic si eu happy
la mine se aude masina de spalat daca e deschisa usa de la baie, altfel nu o auzi. Deci, nu se poate sanctiona, mai ales ca e in cursul zilei si nu e noaptea.

| MorganaM a răspuns (pentru MorganaM):

Alexa, ai cumva vecini dusi cu pluta?
Si matusa mea, care sta la casa, avea drept vecina, in casa de langa - o femeie nebuna ce ii tot cerea sa isi taie pomul din curte, penetru ca vin acolo pasari si canta si fac galagie. Iti dai seama ce drac impielitat o fost nebuna aia. Daca ai asa vecini nebuni, spune-le sa se mute in alta parte, pentru ca si tu trebuie sa suporti galagie lor, doar ei pe a ta. Daca nu suporta, sa se mute.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru MorganaM):

Cat de ciudat suna asta: "taie fa pomul ca ma enerveaza ciripitul gingas al pasarelelor din el"...

| MorganaM a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Daca nu ai suflet, eu nu am ce-ti face... straight face

| AutumnDay a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Da, dar se aude de la tine, din cealalta camera. Vecinul nu aude sau se aude vaaag, doar daca nu ai nimic pornit in casa, daca ai geamurile inchise si sta cu urechile ciulite sa auda si cel mai mic zgomot.

| Ralukafay a răspuns:

Nu.

| GHoST013 a răspuns:

Nu stiu de la cine ati aflat voi ca nu dar da, se poate considera deranjarea linistii publice.
Nu conteaza motivul galagiei, atat timp cat face suficient zgomot cat sa ajunga la vecinul si sa il deranjeze el iti poate face reclamatie.
Dar serios vorbind daca nu ai vecini absurzi nu este cazul de asa ceva. Eu unul nu tin cont, am vecini decenti cum pe mine ma apuca odata pe an sa dau cu ciocanul la ora 2 ala nu o sa fie absurd sa sune la politie doar daca si eu sunt nesimtit si fac zilnic asta. Aici e mai mult vorba de bun simt. Oricum inainte sa sune la politie indicat este sa vina sa iti spuna ca il deranjeaza, sa fie amiabil.