| AleXxX87 a întrebat:

Am primit un avertisment scris pentru tulburarea ordinii și liniștii publice. Se șterge după un anumit timp? Dacă nu, cum se poate face să se șteargă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu in toate cazurile de contraventii exista o baza de date cu acestea, este si cazul contraventiilor la ordinea si linistea publica prevazute de L.61/1991.
Din cate stiu o baza de date exista in cazul contraventiilor la circulatia rutiera, datele se pastreaza o perioada de 5 ani.
Nu exista o posibilitate de scoatere din aceasta baza de date si nici in OG 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, nu exista prevederi in acest sens.

| AleXxX87 explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles. Deci nu sunt înregistrat nicăieri ca fiind deja "avertizat". Mulțumesc mult! Funda.

4 răspunsuri:
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Asa ceva nu are caracter penal, nu va ramane in vreo evidenta legala legata de tine daca nu a dus la aparitia unui proces penal.

| elcosmin a răspuns:

Se poate sterge cu pasta corectoare, sau cu oja alba. Acum in functie de preferintele tale

| AleXxX87 explică (pentru elcosmin):

Adevărul este că ești și foarte prost. M-ai întristat ziua cu răspunsul ăsta... cum ne găsim să-ți dau 50 de lei de pomană?