| anonim_4396 a întrebat:

Daca rezultatul de la etilotest este de 0, 01g/l, politia iti poate face ceva? Trebuie neaparat sa fie 0, 00 g/l?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti incepator, trebuie sa fie complet 0.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista o eroare a alcool testului luata in calcul... undeva pana al 0.10

| PavelVladescu a răspuns:

De la 0.00 mg/L până la 0.10 mg/L de alcool în aerul expirat, se consideră toleranță! Deci nu iti face nimic.
De la 0.11 mg/L până la 0.40 mg/L de alcool în aerul expirat, se consideră contravenție și duce la întocmirea de Proces Verbal + Amendă + Puncte de Penalizare + Reținerea Permisului de Conducere până la 180 de zile.
De la 0.40 mg/L de alcool în aerul expirat, fapta se consideră infracțiune, și duce la Începerea Urmăririi Penale, caz în care, de cele mai multe ori, duce la anularea Permisului de Conducere.