| oprescudorin11 a întrebat:

Daca s-ar pune problema schimbarii Constitutiei Romaniei, ce credeti ca trebuie schimbat? Ca sa fiu mai explicit:ce e important pentru Romania?
1.Nr. redus de parlamentari, la cel necesar
2.Reducerea atributiilor puterilor in stat in favoarea uneia sau alteia(desfiintarea DNA, a procuraturii, a puterii judecatoresti, a avocatului poporului, a Curtii Constitutionale, a CNA, a institutiei legate de Integritate -de conflictul de interese)ETC.
3. Aservirea catre o institutie sau alta a celorlalte institutii ale caror deciziii sa fie facultative, in scopul de a pastra formalismul democratiei.
4. Alte pareri.
4.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salariu minim de 800 de euro. laughing Ăştia n-au bani în buget să plătească în lei puţinii bugetari câţi au mai rămas, de unde naiba să poată da în viitorii 10 ani, 800 de euro fiecăruia?

Constituţia o schimbă ei, nu noi. Noi doar aprobăm ca proştii ceea ce ne spun ei, ca după câţiva ani să regretăm amarnic.

Domnu' cu barba alcătuită din păr pubian, respectiv Varujan Vosganian, latră de câteva zile încoace că trebuie neapărat să fie privatizată toată industria românească, deci să n-avem prea mari aşteptări că se va întâmpla ceva bun în ţara asta în următorii 10 ani.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Era un exemplu, orice e posibil numai sa vrei si cum cei de la putere nu vor omul suporta ce primeste... Nu exista nu se poate, orice are o solutie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Orice are o soluţie, numai că acea soluţie trebuie să vină de la cei ce " ne conduc ", nu de la noi. Noi nu putem face nimic.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Pai fara o Constitutie CLARA, nu poti scapa de 'Domnu' cu barba alcătuită din păr pubian, respectiv Varujan Vosganian"

| oprescudorin11 explică (pentru mgtow):

De acord, dar nu -mi pare un raspuns (punctual).

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

E Corect, dar de la ei nu va veni niciodata, nefiind in interesul lor! Ce ne facem?

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

O revoluţie, una adevărată de această dată, în care poporul deţine controlul. Asta ar însemna trezirea la realitate a tuturor, ceea ce din nou este imposibil, mai ales când vine vorba de poporul nostru.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Nu cunosc revolutii in istoria mondiala, in care poporul sa poate detine controlul! Deci sunt de acord cu tine, cu exceptia ca noi nu suntem mai vaduviti ca altii, conteaza doar proportiile care nu depind de popor ci de puterile din jurul sau.Degeaba ne-am trezi la realitate. Nu suntem decat temporar ca in filmul ala cu Stan si Bran care se numea UTOPIA.

30 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Lumea nici macar nu prea stie ce scrie in Constitutie. Eu unul nu vad nici un motiv pentru a schimba Constitutia actuala, iar marea majoritate a propunerilor nu au nici o legatura cu aceasta. Poate totusi ar fi una, in speta o definire clara a notiunii de "consultare", ca sa stim si noi exact cum se numeste primul ministru, cand trebuie si cand nu trebuie presedintele sa tina cont de parerea Parlamentului, cand trebuie si cand nu trebuie Parlamentul sa se supuna hotararii Curtii Constitutionale etc.
Numarul de parlamentari nu este stabilit prin Constitutie, nici DNA, procuratura sau CNA. Moneda Euro nu o putem adopta dupa o lege a noastra, drumurile si salariul minim nu au nici in clin nici in maneca cu asta, dupa cum nici masurile insirate de toti cei de pana acum nu pot fi adoptate astfel.

| oprescudorin11 explică (pentru regis):

Pai cam spui ceva! Destul la subiect. Nu as raspunde eu, cel care a pus intrebarea, doar sa zic ce nu am inteles! De unde pornim? Nu de la Constitutie Clara, necontestabila, in care fiecare institutie a statului sa fie independenta si sa-si faca treaba?

| oprescudorin11 explică (pentru regis):

Problema ca, e adevarat ca trebuie ca puterile sa fie absolut independente in stat! Pare necesar! Dar daca intra in conflict, aceste puteri fie prin interese sau neantelegeri trebuie ca sa existe o constitutie clara care fie arbitru.Altfel iese anarhie sau lovituri de stat "legale".(ca cazul usl). Asta trage tara inapoi. Si presedintia a facut abuzuri folosindu-se de ambiguitatile Constitutiei actuale. Iata de ce cred cu tarie ca trebuie modificata, in prisma antecedentelor.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu ai citit vreodata Constitutia, sau inca mai astepti sa iasa filmul?
Unde ai gasit tu, IN Constitutie, precizat exact numarul de parlamentari?
Ai o cat de vaga idee ce inseamna "aservire"? As zice ca nu, pentru ca, daca stiai, nu puneai cuvantul "aservire" in aceeasi fraza cu "democratie".
A zis unu' odata ca "la politica si la fotbal se pricepe toata lumea". Sfatul meu e sa ramai la fotbal.

| oprescudorin11 explică (pentru ardnaxur1961):

DA! Am citit Constitutia, nu am votat-o din cauza multor ambiguitati, a principalului fapt ca 'Constitutia ocroteste proprietatea" si nu ca 'O GARANTEAZA!', apoi si multe altele!
Am comparat si cu constitutia SUA, pe care am citit-o si pe aia, dar si cu diverse Constitutii europene.
Nu stiu ce sa mai zic dar am argumente si am si acum ca nu am votat-o!
numai ca legea democratiei este sa respecti 'majoritatea' indiferent de parerile tale! Dar uite unde am ajuns! Mai avemvreo sansa?

| mgtow a răspuns:

Aderarea monedei € in tara, salariul minim pe economie sa fie cel putin 800€ ca in tarile europene si modernizarea structuriilor, drumurilor, eradicarea tiganiilor agresivi, etc.

| marcous a răspuns (pentru mgtow):

Economia noastra nu suporta un salariu minim de 800 €. Nu suporta nici macar moneda €.
Daca am trece la Euro, salariul ar ramane acelasi si preturile s-ar dubla la aproape toate produsele... 70% din populatia Romaniei ar avea probleme financiare iar cca 40% ar avea probleme financiare grave.
Legat de salariu minim de 800 €, cine sa poata da atat? La bugetul de stat nu sunt bani iar patronii nu vor scoate niciodata din buzunare asemenea salarii (ar prefera sa dea afara oamenii pe capete) si ar exploda somajul.

Nu avem neaparata nevoie de schimbarea constitutiei, ci de niste reforme.
Masurile pe care eu le vad benefice sunt :

- Reforma agrara (avem o agricultura subdezvoltata, tinem foarte greu pasul cu vremurile de acum) Avem nevoie sa sistematizam mai multe culturi, altfel vom manca paine de import in 10 ani.
- Reforma sanatatii
- Reforma educatiei (asta cred ca e printre cele mai urgente)
- Investitii in infrastructura
- Investitii in transporturi
- Taierea salariilor bugetarilor cu 25 %
- Reducerea drastica a ajutoarelor sociale (momentan mare parte din populatia apta de munca sta pe ajutoare sociale)
- Subventii din partea statului catre societatile comerciale care angajeaza cel putin 2 tineri fara experienta.
- Micsorarea impozitului pe profit si a TVA-ului.
- Suprataxarea si supraimpozitarea persoanelor care nu se regasesc in campul muncii dar au pe numele lor proprietati in valoare mai mare de 5000 €. Suprataxarea sa fie exponentiala.
- Impozitarea Bisericilor si Manastirilor.
- Impozite mai mici pentru marcile autohtone
- Promovarea Muncii in folosul comunitatii (detinutii ar trebui obligati la un numar minim de ore in folosul comunitatii, indiferent de cauza pentru care au fost incarcerati)
- Cresterea amenzilor pentru poluare si nerespectarea mediului inconujurator

| mgtow a răspuns (pentru marcous):

Suporta daca s-ar schimba gandirea tampita care o are conducerea tarii in momentul de fata numai ca nu vor sa faca bine pentru toti numai pentru ei (nici cei de la comisia europeana n-ar vrea ca Romania sa fie o tara de rand ca celalalte tari membre UE), eu nu ma plang ca n-am motive dar o zic pentru cei care se chinuie sa traiasca in viata de zi cu zi.

| oprescudorin11 explică (pentru mgtow):

Amuzant! Dar de unde pornim cand Constitutia e contestata (si ambigua-face loc doar hotilor)

| oprescudorin11 explică (pentru marcous):

Tot de la Constitutie porneste, cred eu! Fara legi constitutionale CLARE, nimic nu va merge!

| oprescudorin11 explică (pentru mgtow):

Ce ceri tu nu poate intra in cadrul Constitutiei! Astea sunt doar dorinte, nerealizabile fara niste legi fundamentale foarte clare si respectarea separatiei puterilor in Statul de Drept.Altfel apare MAFIA!

| oprescudorin11 explică (pentru marcous):

Mi se pare 'o tampenie ' ce spui si in afara intrebarii! Ce vrei tu poate-si doreste toata lumea! Dar trebuie taiat la radacina, nu batut campii'...si eu vreau pensie de 200.000 de Euro!(poate chiar am muncit de ei).In schimb altii au si au furat pe rupte caci le-a permis si le va permite Constitutia comunista.Imi cer scuze de raspunsul care poate nu-ti convine...

| marcous a răspuns (pentru oprescudorin11):

Am uitat sa tai pensiile babane la cei cu grade inalte in armata care le-au luat pe pile si care au frecat mentosanul toata cariera lor

| oprescudorin11 explică (pentru marcous):

Nu eu trebuie sa tai, sunt un simplu cetatean...doar votul vostru pentru o constitutie noua, care sa nu mai lase hotii sa abuzeze de voi!

| regis a răspuns (pentru oprescudorin11):

Acum confunzi Constitutia cu Codul Penal?!?

| oprescudorin11 explică (pentru regis):

De unde ti-a venit aceasta idee?

| Oana92 a răspuns (pentru marcous):

Idei geniale, cu exceptia uneia, cea cu persoanele care nu sunt incadrate in campul muncii-daca au suficienti bani si nu vor sa lucreze sa nu o faca, nu e nimeni obligat sa munceasca daca nu vrea, dar nici nu primeste bani de la stat!
Dar eu un lucru nu inteleg? de ce nu ai un scaun in Parlament(nu zic la misto, chiar pe bune!)? Nu stiu vreun parlamentar cu idei asa bune!

| regis a răspuns (pentru oprescudorin11):

De unde mi-a venit ideea? Din afirmatia ca noua constitutie ar trebui sa nu lase hotii sa abuzeze de noi. Asta e rolul Codului Penal, nu al Constitutiei.

| oprescudorin11 explică (pentru regis):

Dar Codul penal trebuie sa se bazeze pe Constitutie> Daca Constitutia 'lasa loc' de interpretari, Codul penal nu le poate ocoli.Asa cred eu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

1 e ok
2 la puscariasi cu care se cheltuie mai mult decat pentru educatia unui copil, sa le dea doar paine si apa gratis, restul sa se plateasca ca la restaurant

| Oana92 a răspuns:

Ar fi prea multe, dar primul punct e cel mai important. Cu al2lea categoric nu sunt de acord, e doar o manevra pentru ca puterea sa ajunga in mainile unor...plagiatori

| Sophieka a răspuns:

Urmaresc.