| Daniel26 a întrebat:

Daca salariul brut este de 2400ron, cat va fi salariul net? Cate procente din aceasta suma da la stat angajatorul pentru un angajat? stie cineva? multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai persoane in intretinere, la un salariu brut de 2.400 lei, salariul net va fi de 1.676 lei. Angajatorul va plati la stat 28, 2%, dar nu din aceasta suma, ci in plus fata de aceasta suma, aceasta pentru conditii normale de munca. Pentru conditii deosebite procentul este de 33, 2% iar pentru conditii speciale de 38, 2%. Din salariul brut plateste numai angajatul. Numai bine!

5 răspunsuri:
| KlaraWeiss a răspuns:

NU sunt de acord cu ce a scris icemanvlad, nu mai sunt procentele acestea de cativa ani. CONTRIBUTII SALARIAT Ai asa: 2600 salariu brut, din care scazi: 10, 5% contributie asigurari sociale (252 lei), 5, 5% contributie asigurari sociale de sanatate (132 lei), 0, 5% contributie somaj (12lei). Impozitul pe salarii se calculeaza prin aplicarea procentului de 16% la suma obtinuta astfel : se scad din salariul brut contributiile enumerate si deducerea personala de baza (care NU e 250 de lei, exista ordinul MF 1016/2005, deducerea este de 250 de lei numai pentru sume de pana la 1079 lei si scade progresiv pana la 0 pentru 3000 lei; pentru un salariu de 2400 de lei, deducerea este de 80 de lei). Deci, impozitul tau va fi de =(2400-252-132-12-80)*16%=308 lei. Salariul net= 2400-252-132-12-308=1696 lei. CONTRIBUTII ANGAJATOR: 20, 8% conributii asigurari sociale (pentru conditii normale de munca, pentru speciale si deosebite sunt alte procente); contributie sanatate 5, 2%; contributia pentru concedii si indemnizatii 0, 85%; contributie somaj 0, 5%; fond de accidente (intre 0, 15-0, 85%, depinde de CAEN), fond de garantare pentru plata creantelor salariale 0, 25%. deci, angajatorul ar mai plati 2400*(20, 8%+5, 2%+0,85%+0.5%+0.25%+fond accidente cat o fi el, sa zicem ca e 0, 15%)=666

| KlaraWeiss a răspuns (pentru KlaraWeiss):

ERATA laughing am scris BRUT 2600 in loc de 2400, dar calculul e corect.

| Zartbitter a răspuns:

Ce zice icmanvlad mai sus este destul de corect :-)
Ca să nu faci tu calculele, iată:
Salariul brut ar trebui să fie de proape 3.420 de lei. Cu toate astea, angajatorul plătește aproximativ 4.380 de lei în total pentru ca tu să primești 2.400 de lei „în mână". Statul colectează aproape 2.000 de lei. Roagă-te să-ți dea ceva în schimb de banii ăștia :-))

| icemanvlad a răspuns:

1. Din veniturile din salarii (de la angajat) se fac urmatoarele retineri:
Incepând cu 1 ianuarie 2005, pe veniturile din salarii se aplica un impozit unic de 16%
Contributia individuala de asigurari sociale: 9, 5%
Contributia pentru asigurarile sociale de sanatate: 6, 5%
Contributia la bugetul asigurarilor pentru somaj: 1%

Se scad din salariul brut Contributiile CAS + CASS + AS(9.5%+6.5%+1%)
Se obtine Venitul net impozabil

Se scade- Deducerea personala de baza: 250Ron *** si se obtine Baza de calcul a impozitului la care se aplica 16%
Se scade Impozitul rezultat mai sus din.Venitul net impozabil si rezulta. Restul de plata sau venitul net

| KlaraWeiss a răspuns (pentru icemanvlad):

Calculul impozitelor e gresit, procentele nu mai sunt acelea de cativa ani, niciunul din ele, iar deducerea personala e de 250 numai la sume sub 1079 lei; apoi scade progresiv pana la 0.