| gellalbie4ever a întrebat:

Bună TPU,
Mama mi-a spus că din salariul ei se ia o sumă de bani pentru la stat (ajutor de șomaj, pensionare, ajutor medical etc).
Eu m-am angajat la un fast-food, suma aceasta încă se mai ia din salariul brut?
Cum se calculează?
Pot face cerere să mi se dea tot salariul fără să se ia din el?
Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| nicunicu3 a răspuns:

Nu,se ia automat de la stat. Daca ti-ar da tie 20 de milioane si tu nu platesti asigurare etc.Ei de unde sa mai fure bani sa bage in buzunar la ei a?laughingStii pretextul ala, luam pentru binele tau sanatatea ta, hai sa mori tu, dar cand sunt in spital dupa ce ies de ce trebuie sa dau spaga si sa platesc spitalizarea daca eu am spitalizarea gratuita, adica medical.Sa fure ei sa nu poti tu sa iei. Funda?

| gellalbie4ever explică (pentru nicunicu3):

Mersii

| nicunicu3 a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Deci a fost bun sa fure si sa mori pe strada daca nu ai bani de spitalizare care tot ei ti-au luat banii aia ca cica pentru spitalizare dar cand sunt aproape mort atunci nu mai sunt banii aia sau cum se evaboreaza sau ce?))

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ahh, cata naivitate.
Contribuțiile pentru impozit, pensie si asigurarile de sanatate nu sunt opționale. Ai salariu, platesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pot face cerere să mi se dea tot salariul fără să se ia din el?
Nu poți, căci se ia în baza unei legi.

| johnnny123 a răspuns:

Atata timp cat lucrezi cu forme legale si nu faci parte dintr-o categorie scutita de taxe, nu poti evita plata impozitelor.

Daca ar exista posibilitatea "sa faci o cerere" ca sa nu-ti mai ia statul din bani, nu crezi ca ar face asta toata lumea? Si atunci bugetul din ce s-ar mai sustine?

| Legion7X a răspuns:

Când te duci la medic, și tu lucrezi însemnă că, Ești asigurat. O internare, niște chestii, de unde crezi că îți ia bani? Nu din salariu tău. Astfel plătești din buzunar.

| Eireann a răspuns:

Contributiile la stat nu sunt optionale deci nu ai cum sa ceri tot salariul - atunci nu ar plati nimeni impozit pe venit si contributii.
In Romania stiu ca se ia in jur de 40% din brut dar admit ca poate nu e corect.

| dinaprilie a răspuns:

Buna, atata timp cat lucrezi legal respectivul procent din salariul tau brut va merge la stat pentru cele enumerate de tine.