| AC4S4 a întrebat:

Daca se ajunge la un referendum pentru initiativa fara penali a USR-ului, va fi aceeasi intrebare care a fost la referendumul de zilele trecute. Oare o sa mai fie voci atat de puternice care sa spuna ca "se voteaza altceva" sau acum chiar se va vota pe bune?

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ar fi fara penali parlamentul ar fi gol, asta e adevarul, tara asta e tara tuturor posibilitatilor, nu poti stii ce se va intampla, dar chiar si daca va fi, tot se va fura prin tot felul de smecheri, Romania are nevoie de oamenii onesti si curati, eu unu il stimez pe robu, ar fi bun ca presedinte sau prim minstru

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va fi aceeași întrebare. Însă în mod clar nu va fi organizat de guvernul și partidul la putere de acum asa ca va fi altul contextul. Și sa nu ai impresia ca asta a fost motivul principal de absenta.

| Holiday a răspuns:

Nu e sigur deloc ca va fi formulata la fel intrebarea. Pe de o parte pierzatorii de acum, Dragnea, cultele, PNL, nu neaparat in ordinea asta, au cazut cu totii de acord ca au fost prosti facuti gramada sa nu modifice in prealabil textul, pe de alta parte si initiatorii au tot interesul ca textul sa fie clar si neinterpretabil.
Asa ca pana atunci probabil se va modifica legea care stabileste textul de pe buletinul de vot.

| Darkmagic a răspuns:

Abia acum am vazut asta... sad

In primul rand, nu stiu sa existe termenul "penal"/"penali" ca forma de adresare.
Mai stiu ca, "penala" e o cercetare, nu o persoana, si mai apoi, o instanta stabileste definitiv daca inculpatul e vinovat/nevinovat de delictul "penal', (primind sau nu), o condamnare penala.
Tot instanta, stabileste (sau nu) daca (,) condamnatului ii sunt interzise unele drepturi, in timpul, si dupa executarea pedepsei, (cum ar fi interzicerea dreptului de a alege si a fi ales), pe o perioada strict delimitata.
Daca prin urmare, se prevede SI pedeapsa complementara ca "interzicerea unor drepturi", evident, NUMAI dupa ce individul este gasit vinovat si condamnat...CE dracului inseamna "Fara penali"? big grin
Sa ma lamureasca cineva cine sunt "penalii" aia, daca au fost deja condamnati, si daca au primit si interdictia de a alege si a fi alesi.
Sub forma de lista. big grin
"Penalul X", "Penalul Y"...
Daca se poate, fara cretinismele de felul:
"ăăă, pai Cutare, e cercetat penal, deci e Penal!"
Asta spune un procuror, procesul poate sa tina si 3 ani...si judecatorii sa spuna altceva.
"ăăă...nu conteaza, e Penal!"

Din nou, (cu deci):
Cine sunt condamnatii din Ro, care au in sentintele definitive interzicerea dreptului de a alege si a fi ales...si detin functii publice? happy
Romania trebuie sa fie o tara vesela. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Păi ei vor să nu mai interzică instanța drepturile, să interzică ei prin Constituție, că judecătorii sunt proști, asta-i ideea.

| Darkmagic a răspuns:

Si am primit aici raspunsuri, "cata frunza, cata iarba"... laughing
Mai incerc o data:
CINE sunt condamnatii din Ro, care au in sentintele definitive interzicerea dreptului de a alege si a fi ales...si detin functii publice?

Chiar NU se gaseste un ins cu "Fara Penali" in cap, care sa dea trei nume?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

"Nu pot fi aleși în organele administrației publice locale, în Camera Deputaților, în Senat și în funcția de Președinte al României cetățenii condamnați definitiv la pedepse privative de libertate pentru infracțiuni săvârșite cu intenție, până la intervenirea unei situații care înlătură consecințele condamnării."

Asta cică ar fi revizuirea

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc, sunt lamurit.
De asta cred ca nu imi raspunde nici dracu... laughing
Vesela tara... happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

O luăm altfel, oricum. Vara asta am verificat eu câți 'penali' sunt la care n-a intervenit reabilitarea:
Dragnea pentru dosarul referendumului, cea mai mare mizerie făcută vreodată.
Unul pentru conflict de interese, tot de la psd.
Unul de la udmr parcă, pentru nerespecectarea regimului armelor și munițiilor.
Cercetați penal sau trimiși în judecată sunt mulți, cine o mai crede în dosarele făcute de Onea și cu ai lui, ...penalii pe care vor USR să-i interzică sunt 3, niciunul pentru corupție. laughing
deci...JOS PENALII HUO CORUPȚII #REZIST

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Și, tot pe fundalul unei lupte anti-corupție asemănătoare cu a noastră, cu sute de miliardari arestați aiurea, unii ciopârțesc ziariști în consulate big grin

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Recunosc ca uneori, nici eu nu stiu ce sa mai cred despre Romania.
Cand nu tipa cretinisme de tipul: "Legalizati Cutare smen, ca asa e in UE", Sa dam drepturi lui Cutare, ca asa e in tarile civilizate", etc, "initiativele" autohtone neaose sunt..."Fara Penali!" rolling on the floor
Ce conteaza ca niciun zmeu dintre zmeii pro "Fara Penali" nu a fost capabil sa-mi raspunda la o intrebare simpla? laughing
Au lasat pe aici capul ceva mai jos, dar in cuget si-n simtiri...tot cu cretinismul sunt.
"Fara penali!" big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Https://i.imgur.com/ANTzDTV.png
Uite cum se reacționează când ești incapabil să înțelegi o lege și ești susținător activ USR (act normativ în cazul ăla). =))

Legat de revizuirea lor și #farapenali ( =)) ) eu sunt 80% sigur că e neconstituțională, dar de la partidul maimuțelor alea care se tăvălesc pe jos în parlament...ce să aștept? :-?
Dacă vrei să râzi uită-te și pe aici: http://www.usr.ro/euro/
E unul care a scris că el merge în PE pentru unirea cu Basarabia. :)))
În weekend se anunța iar proteste cu scandal împotriva unei OUG care da, e neconstituțională pentru total altceva decât obiecțiile lor(uzurpează guvernul rolul parlamentului), ei sunt împotriva conținutului care, deși sunt sigur că nu-l cunosc sau nu-l înteleg, pentru orice om sănătos la cap, e foarte bun. :)))

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca pastrasem intrebare asta salvata pentru momentul asta.

"Legat de revizuirea lor și #farapenali ( =)) ) eu sunt 80% sigur că e neconstituțională"

Oups...

https://www.digi24.ro/......la-1110823

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da, știi de ce?
pentru că toată propaganda a fost așa ''PE VIAȚĂ'' și informațiile mele erau doar din presă.
tu săptămâna trecută nici nu știai la ce categorii se referă interdicția. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

E aceeași chestie ca-n decizia asta a CCR:
https://www.digi24.ro/......ern-746470

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica CCR a declarat in unanimitate doar din cauza presiunii propagandei?

Stiam la ce se refera, doar am interpretat gresit "Nu pot fi aleși în organele administrației publice"

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Adică nu știam eu la ce se referă. decizia e perfect normală.
mâine e o zi mult mai tare la ccr.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

E restransa la guvern aia...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Maine e o zi periculoasa la ccr

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da, dacă acolo au interpretat că e ok, nu aveau cum să interpreteze că aici nu e, era ilogic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu știu de ce spui periculoasă.
nu sunt total informat dacă era obligatoriu pentru iccj să formeze completuri specializate deci nu emit o părere.
dar dacă ccr consideră că era obligatoriu, legea fiind încălcată(la prima vedere cam așa pare), chiar nu-mi pasă cine scapă de condamnări.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi ei sunt băieții buni, în ei poți avea încredere necondiționat
aa, și părerea mea: la idioțenia asta de referendum nu se va ajunge vreodată