| AvalohAlyn a întrebat:

De ce credeti ca esueaza acest referendum?
Credeti ca la fel va fi si la referendumul "Fara penali in functii publice"ma refer la dezinteres? Daca va fi asa, chiar ca Dragnea va putea face orice vrea in tara asta fara sa-i mai spuna nimeni nimic.Si apropo, chiar va avea loc referendumul "Fara penali""? Chiar ar trebui sa aiba.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esueaza inseamna ca redefinirea casatoriei in Constitutie a fost o tema care nu a interesat prea multa lume si nu constituie o problema pentru majoritatea alegatorilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poți compara cele doua teme... Nicio legătură între ele. Asta cu familia a fost un mare circ, fără urmări concrete doar bani aruncați. Fără penali probabil nu va avea loc pentru ca trebuie mai întâi votat de parlament unde ghici cine are majoritatea

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Chiar penalii au majoritatea. O majoritate confortabila in ambele camere. Am ghicit, este?

| Yurisa a răspuns:

Termenul penal este deplasat laughing

| teo530 a răspuns:

La referendumul de ieri întrebarea a fost formulată cam aşa: sunteţi de acord cu legea propusă în martie? Cine a votat da a fost contra gay şi cine a votat nu a fost de acord cu căsătoria între bărbaţi. Doar că sigur foarte mulţi oameni s-au încurcat neştiind ce lege s-a propus în martie.

| suntserios a răspuns (pentru teo530):

Iar tu te ai incurcat si mai tare.

legea nu a fost propusa in martie ci a fost votata de senat la inceputul lunii septembrie.

intrebarea nu a fost legata de lege, ci e intrebare standard la un referendum despre modificare constitutiei

cine a votat NU nu inseamna ca a fost de accord cu casatoria intre barbati (si sa stii ca si intre femei, dar probabil asta nu te intereseaza, ca lesbienele sunt ok ), cine a votat cu NU inseamna ca nu a fost de accord cu modificarea contitutiei pentru ca in continuare casatoria persoanelor de acelasi sex ramane interzisa prin lege