| Utilizatoare123 a întrebat:

Daca se va adauga plata CASS in agricultura si industria alimentara, asa cum prevad noile masuri fiscale, inseamna ca se vor scumpi legumele si alte produse alimentare?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur se vor scumpi, orice adaos la pretul alimentelor, de la producatorul primar la consumatorul final duce la un pret mai mare, pe care il plateste totdeuna consumatorul final, respectiv cumparatorul persoana fizica.

| Utilizatoare123 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc frumos pentru raspuns. Ce credeti despre noile masuri fiscale impuse de guvern? In general

| Ioandelasal a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Aproape ca de obicei, in loc sa scada cheltuielile Guvernul mareste impozitele.
Si ar fi avut de unde sa scada.
Imi aduc aminte ca, inainte de 1989, aparatul era mai mic decat acum, la cca 23 milione de locuitori erau sub 1 milion de bugetari, acum la cca 19 milione de locuitori avem cca 1, 3 milioane bugetari.
De asemenea se impunea eliminarea pensiilor speciale, respectiv toate sa fi fost pe contributivitate si calculate la fel.
Sigur ca pentru unele categorii se putea adauga ceva la pensie, in functie de anii lucrati in acea profesie, dar fara a putea depasi un procent de cca 75-80 % din media salariilor avute.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineînțeles că va creste

| RaduRobertRO a răspuns:

Orice taxa în plus = scumpire. Altfel cum ar mai merge lucrurile? Cineva trebuie sa plătească și ăsta e consumatorul final.

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Am salariu 6000 de lei si platesc CASS 1700 lei. Adica aproape 1 salariu unui ''erou'' in halat alb (infirmier) Este teribil de mult.

| Utilizatoare123 explică (pentru StratulatVictoeEugen):

Este, intr-adevar. Ce lucrezi?

| StratulatVictoeEugen a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Sef de tura la un magazin mare.