| RainbowD a întrebat:

Salut.
Deci: sunt angajat cu normă întreagă la o firmă, iar pe lângă acesta mai dețin și un PFA. Pe PFA mai plătesc CASS 10%, acum cu noile masuri fiscale din 2024? clCiteam că vor achita CASS 10%, mai exact 1980 de lei și cei care scot venituri mai mici de 6 salarii minime/an, având în vedere că deja CASS îl plătesc din salariul pe care îl primesc ca angajat? Menționez că prin PFA nu scot mai mult de 1500-2000€/an, deci nu obțin mai mult de 6 salarii minime/an

Ofer fundă celui mai concret răspuns.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu platesti CASS daca venitul realizat pe PFA este sub 6 salarii minime pe economie SI esti angajat si ai venituri din salarii cel putin 6 salarii minime pe economie.

Nu sunt 100% sigur însă pentru că s au modificat de prea multe ori în ultimă perioada.