| DannyR0 a întrebat:

Daca stie cineva poate sa imi spuna si mie ce acte imi trebuie pentru a dobandi o bursa sociala(cu un parinte decedat) la liceu?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cel mai bun si complet raspuns il afli NUMAI la Secretariatul liceului; cei de acolo stiu exact ce acte iti trebuie, dupa cele mai noi actualizari.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de veniturile realizate şi dacă urmezi liceul în localitatea de domiciliu sau în altă localitate...

În funcţie de asta, poţi primi bursă de studiu sau bursă de ajutor social.

"ART. 9
(1) Bursa de studiu se acordă elevilor care provin din familii cu un venit lunar
mediu pe membru de familie pe ultimele 3 luni cel mult egal cu salariul minim pe
economie si care îndeplinesc simultan condiŃiile: au media generală peste 7, 00 si
nota 10 la purtare în semestrul anterior celui în care se acordă bursa.
(2) Bursele de studiu sunt revizuite semestrial, în funcŃie de modificările
intervenite în veniturile nete lunare ale familiei si în situaŃia scolară a elevilor.
ART. 10
Bursele de studiu se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru elevii aflaŃi în
clasele de început ale învăŃământului primar, gimnazial, liceal sau profesional,
respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii aflaŃi în celelalte clase ale
învăŃământului primar, gimnazial, liceal sau profesional.
ART. 11
Bursele de ajutor social se acordă elevilor, la cerere, în funcŃie de situaŃia
materială a familiei sau a susŃinătorilor legali.
ART. 12
(1) Bursele de ajutor social se acordă la începutul anului scolar si sunt revizuite
semestrial, în funcŃie de modificările intervenite în veniturile nete lunare ale
familiei.
(2) Pot păstra bursa elevii promovaŃi si cu nota 10 la purtare.
ART. 13
Bursele de ajutor social se acordă următoarelor categorii de elevi înscrisi la
cursurile cu frecvenŃă din învăŃământul preuniversitar de stat:
a) orfani de ambii părinŃi sau bolnavi de TBC si care se află în evidenŃa
dispensarelor scolare ori bolnavi de diabet, boli maligne, sindromuri de
malabsorbŃie grave, insuficienŃe renale cronice, astm bronsic, epilepsie, cardiopatii
congenitale, hepatită cronică, glaucom, miopie gravă, boli imunologice sau
infestaŃi cu virusul HIV ori bolnavi de SIDA, sau care suferă de poliartrită juvenilă,
spondilită anchilozantă ori reumatism articular, handicap locomotor; Acordarea
burselor pentru motive medicale se face pe baza certificatului eliberat de medicul
specialist si avizat de medicul de familie/medicul de la cabinetul scolar;
b) elevi din mediul rural, care sunt scolarizaŃi într-o altă localitate, întrucât nu au
posibilitatea să studieze într-o unitate de învăŃământ din localitatea de domiciliu;
c) elevi proveniŃi din familii care îndeplinesc în mod cumulat următoarele
condiŃii:
1. nu realizează un venit net mediu lunar, pe ultimele 12 luni, pe membru de
familie, mai mare de 50% din salariul minim net pe economie;
2. nu deŃin terenuri agricole cu o suprafaŃă mai mare de 20.000 mp, în zonele
colinare si de ses, si de 40.000 mp, în zonele montane.
ART. 14
Pentru obŃinerea bursei de ajutor social, elevii majori sau părinŃii/tutorii legal
instituiŃi/reprezentanŃii legali ai elevilor minori depun la comisia de atribuire a
burselor din unitatea de învăŃământ, în termenul stabilit de aceasta, o cerere însoŃită
de acte care dovedesc dreptul de acordare a bursei de ajutor social.
ART. 15
(1) Pentru determinarea venitului mediu net lunar pe membru de familie se vor
depune acte doveditoare, în primele 10 zile lucrătoare ale fiecărui semestru.
(2) La stabilirea venitului mediu net lunar pe membru de familie, se iau în calcul
toate veniturile cu caracter permanent realizate de membrii familiei, inclusiv
alocaŃia suplimentară pentru copii.
ART. 16
(1) Bursa de ajutor social se poate acorda ocazional, o dată pe an, si elevilor de
la cursurile cu frecvenŃă din învăŃământul preuniversitar de stat, ale căror venituri
nete lunare pe membru de familie nu depăsesc 75% din salariul minim net pe
economie.
(2) Acordarea bursei de ajutor social ocazional se face pe baza documentelor
doveditoare ale veniturilor, prevăzute la art. 13.
(3) Cuantumul bursei de ajutor social ocazional trebuie să fie cel puŃin egal cu
cuantumul lunar al bursei de ajutor social." - SURSA :
http://www.isj.gl.edu.ro/......0ELEVI.pdf

Vezi alte informaţii la linkul :
http://www.cnlb.ro/......social.pdf

Toate cele bune.

| xVictor a răspuns:

- copie dupa buletinul elevului
- copie dupa buletinul parintelui care face cererea
- copie dupa certificatul de deces
- copie dupa certificatul de nastere a elevului
si o cerere scrisa de parinte happy duse la secretariat. ai uitat sa mentionezi asta dar trebuie vb si cu directorul scolii...

| aanusky a răspuns:

- copie dupa buletinul elevului
- copie dupa buletinul parintelui care face cererea
- copie dupa certificatul de deces
- copie dupa certificatul de nastere a elevului
si o cerere scrisa de parinte happy