| Bella116 a întrebat:

Stie cineva ce acte se cer pentru bursa sociala la liceu? plspuppy dog eyes dau funda!

Răspuns Câştigător
| violetamarcu a răspuns:

BURSELE DE AJUTOR SOCIAL se acordă elevilor care se încadrează în una din următoarele categorii:

a) orfani de ambii parinti sau bolnavi de TBC si care se afla în evidenta dispensarelor scolare ori bolnavi de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbtie grave, insuficiente renale cronice, astm bronsic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatita cronica, glaucom, miopie grava, boli imunologice sau infestati cu virusul HIV ori bolnavi de SIDA, sau care sufera de poliartrita juvenila, spondilita anchilozanta ori reumatism articular, handicap locomotor; Acordarea burselor pentru motive medicale se face pe baza certificatului eliberat de medicul specialist si avizat de medicul de familie/medicul de la cabinetul scolar;

Acte necesare:

- orfani de ambii părinţi

- cerere

- copia certificatului de naştere şi a actului de identitate al elevului, dacă acesta există;

- copii ale certificatelor de deces

- bolnavi

- cerere

- copia certificatului de naştere şi a actului de identitate al elevului, dacă acesta există;

- certificatului medical eliberat de medicul specialist şi avizat de medicul de familie sau de medicul de la cabinetul şcolar;

b) elevi din mediul rural, care sunt scolarizaţi într-o altă localitate, proveniţi din familii care îndeplinesc cumulat urmatoarele condiţii:

1. nu realizează un venit net mediu lunar pe membru de familie, pe ultimele 12 luni, mai mare de 50% din salariul minim net pe economie (255 lei pentru anul 2012); (265 lei pentru anul 2012).

2. nu deţin terenuri agricole cu o suprafaţă mai mare de 20.000 mp, în zonele colinare şi de şes, şi de 40.000 mp, în zonele montane.

Acte necesare:

- cerere

- copia actului de identitate al elevului;

- copii xerox certificate de nastere sau acte de identitate, dupa caz, ale celorlalti membri ai familiei;

- acte doveditoare în original privind veniturile nete pe ultimele 12 luni anterioare depunerii dosarului, inclusiv alocţia suplimentară pentru copii:

- pentru sem.I – veniturile din perioada august 2013 – august 2013;

- pentru sem.II – veniturile din perioada ianuarie – decembrie 2013;

- act doveditor în original cu terenurile agricole detinute;

Pentru determinarea venitului mediu net lunar pe membru de familie se vor depune acte doveditoare, în primele 10 zile lucrătoare ale fiecărui semestru.
Bursele de ajutor social se acordă elevilor, la cerere, în funcţie de situaţia materială a familiei sau a susţinătorilor legali.
Bursele de ajutor social se acordă la începutul anului şcolar şi sunt revizuite semestrial, în funcţie de modificările intervenite în veniturile nete lunare ale familiei.
Pot păstra bursa elevii promovaţi şi cu nota 10 la purtare.

Bursa de ajutor social se poate acorda ocazional, o dată pe an, şi elevilor de la cursurile cu frecvenţă din învăţământul preuniversitar de stat, ale căror venituri nete lunare pe membru de familie nu depăsesc 75% din salariul minim net pe economie. Acordarea bursei de ajutor social ocazional se face pe baza documentelor doveditoare ale veniturilor. Cuantumul bursei de ajutor social ocazional trebuie să fie cel puţin egal cu cuantumul lunar al bursei de ajutor social.
http://taxa-calculator.com/......or-social/