| MirceaMatei a întrebat:

Dacă sunt din Prahova și lucrez la o firmă din București sector 2, unde pot verifica cartea de muncă? La ITM Ploiești sau ITM București sector 2? Vă mulțumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti verifica nicaieri, avand in vedere ca, inca de la 1.01. 2011, au fost abrogate carnetele de munca.
In prezent se incheie doar contracte individuale de munca, din care ai primit si tu unul, daca lucrezi legal si acestea se inscriu in Registrul general de evidenta al salariatilor (Revisal), pe format hartie si electronic, atat la firma, cat si la ITM de la sediul firmei.
Daca n-ai primit un exemplar al CIM solicita-l de la firma. Te poti interesa si la ITM Bucuresti.