| nyoentox2002 a întrebat:

Am si eu o intrebare,daca lucrezi o luna,cateva luni intr-o firmă,ba in alta,ba în ani,se aduna pe cartea de munca daca e pe cartea de muncă?
Sa dau un exemplu, daca lucrez 3 luni la o firma, apoi alte 4 luni într-o firmă iar apoi inca 3 luni, apoi inca 2 luni alta firma se adună 1 an sau trebuie sa lucrezi la o firma 15-30 de ani ca sa iesi la pensie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti angajat legal atunci toate perioadele lucrate se aduna, indiferent de marimea acestora si indiferent de numarul angajatorilor.
P.S. Nu mai exista carnete de munca de multi ani, acestea fiind abrogate incepand cu 1.01. 2011. De atunci exista doar contracte individuale de munca, inscrise la angajator in Registrul general de evidenta a salariatilor si la ITM in Revisal.

| nyoentox2002 explică (pentru Ioandelasal):

La mine mi-a facut, mie mi-a zis 2300 brut+230 vrut bonus de toxicitate si ajung la 1550 lei+Bonuri

| Ioandelasal a răspuns (pentru nyoentox2002):

In Romania ai incheiat contract individual de munca si angajatorul te-a trecut in Revisal, nu ti-a facut carnet de munca, dupa data indicata in primul raspuns.

| UserRo10 a răspuns:

Poti zilnic sa mergi la alta firma, vechimea se aduna la fiecare

| 19flo79 a răspuns:

Daca firma plateste taxele catre stat, se aduna fiecare luna.
Adica sa fi angajat cu contract.